top of page

Tallinna Kammerorkester. Musica adventus

Tallinna Kammerorkester. Musica adventus
Tallinna Kammerorkester. Musica adventus

Aeg ja koht

14. apr 2023, 19:00

Tubina saal, Lossi 15, 51003 Tartu, Estonia

Sündmusest

KÜLALISKONTSERT

Läti kultushelilooja Pēteris Vasksi muusika kõlab Tubina saalis. Dirigendiks Vasksi loomingu üks suurimaid asjatundjaid Juha Kangas ning solistiks Bergeni Filharmooniaorkestri vioolarühma kontsertmeister Ilze Klava.

14. aprill 2023 kell 19.00 Heino Elleri muusikakool, Tubina saal

Ilze Kļava (vioola) Tallinna Kammerorkester Dirigent Juha Kangas

Kavas: Jēkabs Mediņš – „Legend“ Pēteris Vasks – Kontsert vioolale ja keelpilliorkestrile – Adagio teosest „Musica adventus„ Pehr Henrik Nordgren – Sümfoonia keelpillidele Jean Sibelius – „Impromptu"

Aasta tagasi andsid Juha Kangas ja Tallinna Kammerorkester Soomes välja Vasksi plaadi, mis pälvis kriitikute kiidusõnu Soomest Lätini. Sellelt plaadilt kõlab kontserdil Vasksi vioolakontsert, solistiks Bergeni Filharmooniaorkestri vioolarühma kontsertmeister Ilze Klava, üks silmapaistvamaid Läti päritolu vioolamängijaid.

Kriitikute poolt „virtuoosseks” ja „meloodiliselt tummiseks” nimetatud CD-esituses „on kuulda orkestri täidlast kõlapilti ja paindlikkust. Juha Kangase taktikepi all musitseerivad nii solistid kui ka orkester ühtse hingamisega.” (Teater. Muusika. Kino. / Märts 2022)

Kontserdiga tähistatakse Pēteris Vasksi 77. sünnipäeva ning sama kavaga suunduvad muusikud Tartust Cesisesse, et osaleda helilooja sünnipäevanädala tähistamisel Lätis.

Sünnipäevaturnee Juha Kangase ja Tallinna Kammerorkestri järjekordne samm Pēteris Vasksi ande tutvustamiseks kontserdikuulajaile ning naaberriikide piire ületava kultuurisilla ehitamiseks. Juha Kangas on laialdase tegevuse eest eri riikides pälvinud nii Soome Pro Finlandia autasu, Läti suure muusikaauhinna kui ka Eesti Heino Elleri auhinna.

Lisaks Vasksi vioolakontserdile on kontserdil kavas Vasksi „Adagio from Musica adventus”. Veel juhatab Kangas oma teise väga lähedase Soome helilooja Pehr Henrik Nordgreni sümfooniat keelpillidele ning Soome rahvushelilooja Jean Sibeliuse „Impromptut“.

Kontsert algab austusavaldusega lõunanaabrite muusikakultuurile – avaloona kõlab Läti 20. sajandi alguse helilooja ning paljude Läti laulupidude peadirigendi Jēkabs Mediņši „Legend“.

Tallinna Kammerorkester, asutatud 1993. aastal, on Eesti ainus püsikoosseisuline keelpilliorkester. Kollektiivi asutaja, kunstiline juht ja peadirigent on Tõnu Kaljuste. 2014. aastal oli Tallinna Kammerorkester kaastegev Arvo Pärdi autoriplaadil „Adam’s Lament", mis tõi dirigent Tõnu Kaljustele Grammy.

Kontsert on ühe vaheajaga ja kestusega u 2 tundi.

OSTA PILET

Jaga

bottom of page