top of page

Šostakovitši ja Schnittke klaveritriod

Trio Camillo Cabassi, Jorma Toots ja Vitalij Regensperger

Šostakovitši ja Schnittke klaveritriod
Šostakovitši ja Schnittke klaveritriod

Aeg ja koht

23. jaan 2022, 16:00

Tubina saal, Lossi 15, 51003 Tartu, Estonia

Sündmusest

Kutsume teid emotsionaalsele ning mõtlemapanevale kontserdile!

Trio, kuhu kuuluvad Camillo Cabassi, Jorma Toots ja Vitalij Regensperger, esitab sel korral kolm klaveritriot Šostakovitši ja Schnittke sulest.

Kõik kolm teost on emotsionaalselt erakordselt laetud ja loodud murrangulistel aegadel heliloojate elus. Taaskord pädeme tõdemust, et keerulised ajad on kasvulavaks hinge puudutavate teoste loomisele.

Šostakovitš lõi oma esimese klaveritrio 1923. aastal, olles vaid 16. aastane. See aeg tema elus oli muutusterohke. Lühikest aega pärast isa surma avastati Šostakovitšil tuberkuloos ning ta saadeti Krimmi kosuma. Krimmis armus ta Moskva professori tütresse ning põimis heliloomingusse müriaadi emotsioone - ekstaasist meeleheiteni.

21 aastat hiljem, Teise maailmasõja keerises, lõpetas Šostakovitš oma teise klaveritrio (op 67). Erakordselt valulik pala peegeldab sõjakannatusi, kuid kätkeb endas ka ootamatult lahkunud lähedase sõbra, kirjanik Ivan Sollertinski, surma.

Schnittke lõi oma ainsa klaveritrio algselt keelpillidele. Pärast teose lõpetamist tabas heliloojat esimene tema mitmest insuldist. 1992. aastal vaatas ta keelpillitrio üle, ning tegi seal muutusi. Sündinud klaveritrio pühendas ta oma arstile Alexander Potapovile, "kes päästis kahel korral tema elu". Trio järgib mitmeti Šostakovitši stiili, kuid on veelgi süngem, pessimistlikum kui op 67. Schnittke loob lummusliku pildi meeleheitest, irooniast, vägivallast ja nostalgiast, mis liigutab ka kõige osavõtmatumat kuulajat.

Piletid (10€/6€) Piletimaailmas ja sularahas pool tundi enne kontserti algust.

Kontserdi toimumist toetab Eesti Kultuurkapital.

Jaga

bottom of page