top of page

Rhythms of Doubt. Duo Theodor Sink (tšello) ja Momir Novaković (akordion)

Rhythms of Doubt. Duo Theodor Sink (tšello) ja Momir Novaković (akordion)
Rhythms of Doubt. Duo Theodor Sink (tšello) ja Momir Novaković (akordion)

Aeg ja koht

22. apr 2023, 18:00

Tubina saal, Lossi 15, 51003 Tartu, Eesti

Sündmusest

Theodor Sink on mitmekülgne interpreet, kes tegutseb nii solisti, kammermuusiku kui ka orkestrandina. Tema tšelloõpetajad Tallinna Muusikakeskkoolis olid Laine Leichter ja Leho Karin ning Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias Henry-David Varema, Sibeliuse Akadeemias on ta õppinud Marko Ylöneni käe all. Theodor on osalenud mitmetel meistrikursustel, sh Lluís Claret’ ja Patrick Demenga juhendamisel ning pälvinud arvukalt laureaaditiitleid nii kodu- kui välismaistel konkurssidel.

Alates hooajast 2017/2018 on Theodor Sink Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri tšellorühma kontsertmeister. Varasemalt on ta ERSOga koostööd teinud nii rühmamängija kui ka külaliskontsertmeistrina. Solistina debüteeris ta ERSO ees 2017. aasta kevadel, tuues festivalil Eesti Muusika Päevad Kristiina Poska juhatusel ettekandele Erkki-Sven Tüüri Tšellokontserdi. Hooaja 2018/2019 avakontserdil esitas ta Neeme Järvi dirigeerimisel Joseph Haydni  Tšellokontserdi nr 2 ning augustis 2019 Paavo Järvi juhatusel Noblessneri valukojas Lepo Sumera Tšellokontserdi. Lisaks on ta töötanud Tallinna Kammerorkestri, Põhjamaade Sümfooniaorkestri ja Eesti Festivaliorkestri koosseisus ning soleerinud Pärnu Linnaorkestri, Sinfonietta Rīga, Tallinna Kammerorkestri, Uue Tänava Orkestri ja Eesti Festivaliorkestri ees. Theodor Singi repertuaari kuuluvad lisaks Tüüri, Sumera ja Haydni tšellokontsertidele ka Robert Schumanni, Pēteris Vasksi, Dmitri Šostakovitši (nr 1 Es-duur) ja Carl Philipp Emanuel Bachi (A-duur, H 439) tšellokontserdid.

 Kammermuusikuna on Theodor töötanud koos selliste tunnustatud interpreetidega nagu David Geringas, Elisabeth Leonskaja, Víkingur Ólafsson, Matt Hunt, Florian Donderer ja Eva Bindere. Eesti muusikutest on ta astunud üles koos Kalle Randalu, Triin Ruubel-Lillebergi, Sten Heinoja, Kadri-Ann Sumera, Kristiina Rokaševitši, Kärt Ruubeli, samuti ansambliga Una Corda ja paljude teistega.

 Theodor Sink mängib Auguste Sébastien Bernardeli (Père) 1842. aastal valmistatud tšellol, mille on tema kasutusse andnud Eesti Pillifond. Tšello omanik on Aare Kaarma.

 Theodor Sink on pälvinud Eesti Kultuurkapitali helikunsti sihtkapitali aastapreemia särava hooaja eest solisti ja orkestrandina (2017) ning Eesti Interpreetide Liidu aasta interpreedi tiitli viljaka, silmapaistva, mitmekesise ja kõrgetasemelise kontserttegevuse eest (2020).

Momir Novaković on Serbiast pärit ja Eestis tegutsev klassikaline akordionist. Ta on tuntud solisti ja kammermuusikuna, kes esineb erinevatel festivalidel ja sündmustel üle maailma. Samuti õpetab ta akordioni  Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias ning Lasnamäe muusikakoolis. Novaković on võitnud üle 40 auhinna rahvusvahelistel muusikakonkurssidel, sh suurimate tunnustustena esikoht Coupe Mondiale klassikalise akordioni konkursil Glasgow's Šotimaal (2008) ja II koht rahvusvahelisel akordionikonkursil "Città di Castelfidaro" Itaalias. Novaković on lõpetanud kiitusega Serbia kõige mainekama kooli akordioni alal - Kragujevaci muusikakooli Miljan Bjeletici klassis. Magistrikraadi omandas ta Conservatorio della Svizzera Italianas Luganos (Šveits) prof Leslaw Skorski juures.

Momir Novakovići karjääri on toetanud Fritz Gerberi fond Baselis ja HRH Princess Elizabeth of Yugoslavia. Ta on olnud osa paljudest ansamblitest, sh väljapaistev Trio Ambassador (koos viiuli ja tšelloga), ning teinud koostööd mitmete nüüdisheliloojatega nagu Nadir Vassena, Wolfgang Rhim, Alisson Kruusmaa, Elo Masing, Mattias Steinhauer, Giovanni Santini, Alessio Sabella, Tamara Basaric ja teised. Momir Novaković on toonud esiettekandele kaasaegseid akordioniteoseid ning hetkel keskendub Eesti klassikalise akordioni originaalrepertuaari rikastamisele. Ta on maailma tippakordioniste igal aastal Tallinna koondava rahvusvahelise sündmuse Accordionfest Estonia kaasasutaja  ning kunstiline juht. 

Novaković mängib akordionimudelil Extreme X, mille on valmistanud Scandalli Accordions (Castelfidardo, Itaalia).

Duo Theodor Sink - Momir Novaković tegutseb aastast 2020. See on osalenud mitmetel muusikaüritustel ja festivalidel üle Baltikumi. 2023. aastal ilmub duo esimene album “Altered Constructs”, mis koosneb peamiselt tšellole ja akordionile tehtud transkriptsioonidest, keskendudes eriliselt Franz Schuberti Arpeggione-sonaadile.

KAVA

F. Schubert - "Du bist die Ruch"

F. Schubert - „Arpeggione-sonaat“ a-moll, I osa

Galina Grigorjeva - "Prayer"

M. Majkusiak - "Rhythms of Doubt," II ja III osa

A. Piazzolla - "Oblivion"

Reklaamil oleva foto autor Kaupo Kikkas.

Pilet 10.- müügil Piletilevis ja enne algust kohapeal.

Kontserdi korraldaja Festivitas Canens.

Kontserdi toetajad Eesti Kultuurkapital, Eesti Kultuuriministeerium, Heino Elleri Muusikakool.

Jaga

bottom of page