top of page

Plaadiesitlus. Pildid lapsepõlvest - Joonatan Jürgenson ja Rene Laur

Plaadiesitlus. Pildid lapsepõlvest - Joonatan Jürgenson ja Rene Laur
Plaadiesitlus. Pildid lapsepõlvest - Joonatan Jürgenson ja Rene Laur

Aeg ja koht

24. okt 2021, 16:00

Tubina saal, Lossi 15, 51003 Tartu, Estonia

Sündmusest

Pilet 7/10 Piletilevis

Duo Joonatan Jürgenson ja Rene Laur on tegutsenud juba ligi 8 aastat. Koostöö õpingute ajal Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias viis nii Eesti kui ka välismaa lavalaudadele. Duo juhendaja EMTAs oli Euroopa Kammermuusikaõpetajate Assotsiatsiooni president professor Marje Lohuaru. Aastal 2015 omistati neile I preemia rahvusvahelisel kammermuusika konkursil Leedus ning 2016. aastal Grand Prix Armeenias toimunud konkurss-festivalil „Renessanss”. Plaat „Pildid lapsepõlvest” on duo esikalbum ning helikandjal kõlava nimiteose kirjutas Jonas Feliks Tarm duo tellimusel. Kontserdil Tallinnas kõlab Tarmi teos maailma esiettekandes. Plaat on alates 22. oktoobrist saadaval läbi kõikide peamiste voogedastusplatvormide nagu Spotify või Apple Music.

Eduard Tubin (1905-1982) sonaat altsaksofonile ja klaverile on kirjutatud aastal 1951. Tubina sonaadi näol on tegemist Eesti esimese klassikalise saksofonile kirjutatud teosega. See on tõsiseltvõetav ja aegumatu teos, kus helilooja on saksofoni ulatust väga oskuslikult ära kasutanud, mis on aidanud sel sonaadil saada klassikalise saksofoni repertuaari osaks üle maailma. Teost kannab sisemine pingestatus ning see on tihti rütmiliselt intensiivne.

Hillar Kareva (1931-1992) kolme sonaati saksofonile ja klaverile iseloomustavad pulbitsev rütmilisus, keerukas ja detailne faktuur, tihe läbikomponeeritus, üleüldine muusikaline pingestatus ja ärevus ning vanapärane kõlavärving. Palju on kasutatud ka polüfooniat, mis vaheldub lüürilisemate, mõtisklevamate ja otsingulisemate lõikudega pillide kahekõnes. I sonaat on kirjutatud aastal 1973 ning täitis saksofonisonaatide alal 22 aastat kestnud tühimiku pärast Tubina sonaati. II sonaat on kirjutatud 1985. aastal Olavi Kasemaa ning Nata-Ly Sakkosele ja III sonaat aastal 1986 Villu Veski ja Signe Kübarale. Kareva sonaadid on väga terviklikud ning asetavad saksofoni ja klaverit teineteise kõrvale võrdväärsete lavapartneritena.

Jonas Feliks Tarm (1994) on noor eesti helilooja, kes tegutseb põhiliselt USAs New Yorgis. Kompositsiooni on Tarm õppinud Bostonis New Englandi Konservatooriumis (magistrikraad 2019).          „Pildid lapsepõlvest” on kirjutatud duo Laur-Jürgenson tellimusel ning on inspireeritud helilooja lapsepõlvest. 17minutilise teose 2. osa on pühendatud mälestusele tema sugulasest ja sõbrannast Liisist ning 3. osa noorele krutstükke tegevale sugulasele Gustavile. Plaadi väljaandmise ajal on „Pildid lapsepõlvest” teadaolevalt Eesti uusim teos klassikalisele saksofonile. Tarmi muusikat iseloomustab fantaasiarohkus, suur energilisus ning on tihti inspireeritud mõtisklustest kultuuride üle.

Rene Laur (1993) on õppinud Vastseliina ja Tartu Heino Elleri Muusikakoolis. Bakalaureusekraadi cum laude on ta omandanud Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias professor Olavi Kasemaa klassis, magistrikraadi Hollandis, Utrechti Konservatooriumis Johan van der Lindeni juhendamisel.

2014. aastal osales ta Eesti Televisiooni telekonkursil „Klassikatähed”. Lisaks on ta ka edukalt osalenud mitmetel riiklikel ja rahvusvahelistel konkurssidel ning täiendanud end mitmetel tunnustatud meistrikursustel (Nobuya Sugawa, Jean-Denis Michat jpt) ja kursustel nii Prantsusmaal kui ka Saksamaal.

Rene Laur on teinud koostööd Vanemuise Sümfooniaorkestri, Rahvusooper Estonia SO ja ERSOga ning on Eesti Saksofonikvarteti, Baltic Sea Saxophone Quarteti ja Eesti Interpreetide Liidu liige.

Lisaks õpetab ta Tartu Heino Elleri Muusikakoolis ja ka suvistel meistrikursustel Võsul ja Võrus.

Joonatan Jürgenson (1991) on muusikaõpingutega alustanud Nõo Muusikakoolis Katrin Mägi klaveriklassis ja jätkanud neid samuti Tartu Heino Elleri Muusikakoolis Kadri Leivategija. Magistrikraadi cum laude omandas Jürgenson Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias professor Ivari Ilja klassis. Lisaks on ta end täiendanud ka prestiižses Guildhalli Muusika- ja Draamakoolis Londonis.

See on Joonatani teine album, pärast sooloalbumit aastal 2020 Tšaikovski ja Schumanni muusikaga.

Jürgenson on nii aktiivne soolopianist kui ka kammermuusik ning andnud kontserte UKs, Itaalias, Lätis, Leedus, Poolas, Hispaanias, Portugalis, Armeenias ja USAs New Yorgis. Lisaks on ta osalenud edukalt nii riiklikel kui ka rahvusvahelistel konkurssidel ja festivalidel. Oma debüüdi Estonias tegi Joonatan 12aastaselt, pärast „Noore Muusiku” konkursi võitmist.

Korraldaja Joonatan Jürgenson OÜ

Jaga

bottom of page