top of page

MustonenFest 2021 - "Bach in jazz"

Art Jazz Quartet. Kaastegevad Heino Elleri Muusikakooli noored pianistid

MustonenFest 2021 - "Bach in jazz"
MustonenFest 2021 - "Bach in jazz"

Aeg ja koht

25. jaan 2021, 18:00

Tubina saal, Lossi 15, 51003 Tartu, Estonia

Sündmusest

Piletid 8/5 tund enne algust kohapeal.

Andres Mustonen (viiul) 

Jaak Sooäär (kitarr) 

Taavo Remmel (kontrabass) 

Tanel Ruben (löökpillid)

Kavas: „Goldbergi variatsioonid“

Koostöös Eesti Kontserdiga.

Tuntud eesti muusikutest koosnev kvartett esitleb uut albumit, millel kõlavad J.S.Bachi kuulsad Goldbergi variatsioonid kaasaegses võtmes. Kõrvuti kõlavad ka Bachi originaalid Heino Elleri Muusikakooli pianistide esituses.

Andres Mustonen kirjutab albumi ümbrisel: "Variatsioonid - mis ju iseenesest on improvisatsioonid mingi teema põhjal - juhivad meid üha uuetele loomingulistele teedele. Et Bachi muusikat võib pidada üleskirjutatud improvisatsioonideks, siis on muusikaloos Bach meile suurim hingesugulane - jazzmuusik. See äratundmine ajendas meid tegelema Goldbergi variatsioonidega ning ka heliplaadile jäädvustama ühe võimalikest lähenemistest Bachi imelisele, igavesele teemale."

Aastatega ühtse hingamise saavutanud koosseis on pannud Vivaldi ja Corelli rokkima, Bachi svingima ja helide geograafiline haare on laienenud Lähis-Ida muusikani.

Andres Mustonen on juba aastaid arendanud koostööd eesti tunnustatud džässmuusikutega. Tulemuseks on ühislooming, milles põimuvad ja lõimuvad eri maailmad: barokk, džäss, keskaeg ja raga. See on loominguline protsess, milles ei ole tsementeeritud interpretatsioone ega kapseldumist oma maailma, on vaid avatus ja pidev uuenemine. Kvartetilt on ilmunud kaks albumit: barokitöötlusi sisaldav “Aria” (2011) ja orientaalse hõnguga “A Tempo” (2012). Neist viimane pälvis 2013. aasta veebruaris Eesti Muusikaauhindade jagamisel aasta džässalbumi tiitli. Lisaks Eesti lavadele on kvartett esinenud ka Venemaal, Soomes ja Saksamaal.

Andres Mustonen projektist Art Jazz Quartet: “Selle projekti näol on tegemist džässmuusikaga. Bach on esimene suurem džäss- ja Vivaldi esimene suurem rokkmuusik maailmas. Meie ühendame oma kavas kahe helilooja loomingu džässile iseloomulikult improvisatsiooniliselt ning vastavalt selle päeva meeleolule loome nii džässis-rokis kui ka barokis kolmanda dimensiooni varasemast muusikalisest maailmast. Heliloojad on barokkmuusikast saanud inspiratsiooni ning seda muusikalist materjali aja jooksul korduvalt ümber mõtestanud: klassitsismi ajal Mozart, romantismi ajal Busoni, Rahmaninov ja Liszt, XX sajandil Stravinski, Hindemith ning eesti helilooja Eino Tamberg. Art Jazz Quartet loob barokist uue käsitluse. Barokk peab kogu aeg edasi elama. Bach, Händel ja Vivaldi on meid alati kõnetanud.”

Jaak Sooäär Art Jazz Quartetist: “Minule kui džässmuusikule ei ole barokiajastu muusika iseenesest võõras, olen sellega päris palju kokku puutunud. Esteetilises mõttes on traditsioonilise džässi ja barokkmuusika rütmika ja fraseering küllaltki sarnased. Barokiajal loodud teoseid akordimärkidega üles kirjutades võib sealt avastada päris ägedaid, keeruliste ja tänapäevaste harmooniakäsitlusega džässlugusid. Barokkmuusika on minu jaoks väga lihtne ja üheselt mõistetav.”

Üritus Eesti Kontserdi kodulehel.

Üritus Facebookis.

Jaga

bottom of page