top of page

Kontsert-vestlusring "Kõrva(l)tegevused muusikas". Esti Muusika Festival. Heino Eller 135

Kontsert-vestlusring "Kõrva(l)tegevused muusikas". Esti Muusika Festival. Heino Eller 135
Kontsert-vestlusring "Kõrva(l)tegevused muusikas". Esti Muusika Festival. Heino Eller 135

Aeg ja koht

10. märts 2022, 18:00

Tubina saal, Lossi 15, 51003 Tartu, Estonia

Sündmusest

Muusika - ühelt poolt kõige universaalsem, aga samas kõige tõlkimatum keel. Või siiski...?

Kutsume Sind varakevadel, keset (t)ärkamiste aega muusikaga täidetud mõtisklusradadele, mis kulgevad mööda hargenevate teede aedu muusika inimliku poole puudutamiseni.

Pealkiri “Kõrva(l)tegevused muusikas” toimib juba oma eri tõlgendusvariantidega mängeldes omaette mitmepalgelise küsimuste püstitajana: kuulame kõik ju muusikat - meieni jõudvaid helisid - kõrvadega, aga millistest pusletükkidest laob igaüks enda jaoks kokku tervikliku kuulamiskogemuse? Mida me veel lisaks kõrvade teritamisele teeme, sageli ehk enesele märkamatult? Mis on peidus helide taga, kõrval, all? Kuidas muusikateos interpreedi, helilooja ja publiku kätes teiseneb? Millest me mõtleme, kui räägime muusika kuulamisest? Kuidas üldse muusikat kuulata?

Vestluse tuumiku moodustavad märksõnad ‘helilooja’, ‘interpreet’ ja ‘kuulamine’. Et leida kuskilt need alguskokkukõlad, mille pinnalt muusikaliste metamorfooside maailma sukelduda, kõlavad kontserdil heliloojate Katrin Alleri ning Ülo Kriguli teosed, mille panevad saalis elama interpreedid Heigo Rosin, Rene Laur, Jorma ning Uku Toots. Mitmepoolsetesse mõttevahetustesse kuuldu ja mõeldu üle astuvad eeskätt Gregor Kulla ja Liis Rull, arutelulainele aitavad häälestuda Lisanna Laansalu ja Kärt Käämbre. Ja nii oledki puudu veel vaid Sina, kes Sa saad olla kõigele saalis toimuvale otsekui peegliks.

Kogu seda endassehaaravat arutelu ei kavatse me seega sugugi jätta üksnes valitud seltskonnale, vaid vastupidi - tegemist on päriselt avatud diskussiooniga, millega on oodatud liituma kõik saalisviibijad, olgu nad siis muusikud, muusika (südame)sõbrad või lihtsalt uudishimulikud.

Kes julgeb sel õhtul Tubina saali mõttemängudest ja mängumõtetest tulvil õhus hõljuvatele küsimustele eriti lähedalt otsa vaadata, saab muusikat lahti mõtestades astuda üle kunstliku barjääri, mis nii sageli tõeliselt nauditavat kuulamiselamust muidu takistama võib tulla. Kõigil osalejatel on võimalus tungida kuulamiskogemusele päris lähedale - ja nii võibki juhtuda, et nähtamatu barjäär on ühel hetkel märkamatult kadunud.

Piletid hinnaga 5€/toetajale 15€ on müügil kohapeal.

“Kõrva(l)tegevused muusikas” on osa Heino Elleri 135. sünniaastapäevale pühendatud eesti muusika festivalist, mis vältab ligi kuu aega (17.02-12.03).

Kontsert-vestlusring toimub vastavalt kõigile ürituse hetkel kehtivatele COVID-19 reeglitele.

Jaga

bottom of page