top of page

Eesti muusika pühendusega Jaan Räätsa 90. juubeliaastale

Eesti muusika pühendusega Jaan Räätsa 90. juubeliaastale
Eesti muusika pühendusega Jaan Räätsa 90. juubeliaastale

Aeg ja koht

05. sept 2022, 19:00

Tubina saal, Lossi 15, 51003 Tartu, Estonia

Sündmusest

05.09 kell 19.00 esitavad Heino Elleri Muusikakooli Tubina saalis muusikat Hugo Lepnurme nim keelpillikvartett, Olja Raudonen (tšello), Atlan Karp (bariton), Ralf Taal (klaver), Michael Bulychev-Okser (klaver, USA).

Kontserdil kõlavad Ardo Ran Varrese ja Hando Põldmäe uudisteosed ning Jaan Räätsa ja Tõnu Kõrvitsa muusika.

Kava: A. R. Varres The “Ultimate” Truth keelpillikvartetile ja fonogrammile, Pala tšellole “Monody In Memory of Jaan Rääts”; T. Kõrvits “Peegeldused tasasest maast”; J. Rääts Klaverisonaat nr 10; H. Põldmäe vokaaltsükkel “Pilvi üle taeva”.

Piletid 10/15/25 Piletilevis ja kohapeal.

H. Lepnurme nim. keelpillikvartett asutati 2017. aasta kevadel ning on nüüdseks enim esinev keelpillikvartett Eestis. Neli muusikut, kellel kõigil on erinevad kogemused solistina, orkestrandina ja õpetajana, annavad H. Lepnurme nim. keelpillikvartetile kordumatu muusikalise karakteri. Omavaheline pikk sõprus, armastus muusika vastu ja sügav austus publiku suhtes on meie jaoks kolm põhilist kõlapildi kujundajat. Lisaks klassikalise muusika mängimisele on kvarteti nägu kindlasti kujundanud ka ulatuslik koostöö noortega Eesti koolides koostöös Eesti Kontserdiga. Maailmas laialt tuntud ja palju mängitud kvartettide kõrval on H. Lepnurme keelpillikvartett leidnud oma repertuaari ka palju põnevat kaasaegset muusikat, mida Eestis seni mängitud ei ole.

Olja Raudonen on tšellist, kes lõpetas Heino Elleri nim Tartu Muusikakooli 2002. a Reet Metsa juhendamisel. Õpingud jätkusid Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias Henry-David Varema tšelloklassis. 2004-2005 oli vahetusüliõpilane ja 2006-2007 magistrant Universität für Musik und darstellende Kunst Graz’ is Florian Kitti juhendamisel. 2008. a lõpetas Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia magistrantuuri Henry-David Varema juhendamisel. Akadeemias õppimise ajal töötas Rahvusooper Estonia Sümfooniaorkestris. Ta on täiendanud ennast Ola Karlssoni, Florian Kitti, Niels Ullneri, Peter Brunsi, Gerhard Manteli, Stefan Popovi meistrikursustel. Solisti, orkestrisolisti ja kammermuusikuna on ta üles astunud Eestis ja Austrias. Alates 2007. a töötab Vanemuise sümfooniaorkestris. Olja Raudonen on aktiivselt tegutsev soolotšellist ja kammermuusik ning kontsertide korraldaja Tartu linnas aastast 2007.

Atlan Karp omandas ooperilaulja magistrikraadi 2008. aastal Sibeliuse Akadeemias Helsingis. 2007–2012 töötas ta teatris Vanemuine koosseisulise ooperisolistina ning on alates 2012. aastast vabakutseline laulja. Atlani ooperirollide valik on rikkalik: Verdi Jago („Othello“), Rigoletto („Rigoletto“) ja di Luna („Trubaduur“); Wagneri Alberich („Reini kuld“), Friedrich von Telramund („Lohengrin“), Kurwenal („Tristan ja Isolde“) ja Klingsor („Parsifal“); Puccini Jack Rance („Tütarlaps kuldsest läänest“), Scarpia („Tosca“) ja Sharpless („Madama Butterfly“); Mozarti krahv Almaviva ja Figaro („Figaro pulm“), don Giovanni („Don Giovanni“), don Alfonso („Cosi fan tutte“) ja Sprecher („Võluflööt“); Offenbachi Lindorf, Coppélius, Dapertutto ja Mircacle („Hoffmanni lood“) ja Jupiter („Orfeus põrgus“). Väga olulisel kohal on Atlani jaoks kammermuusika. Tema laiahaardelises repertuaaris on vokaalmuusikat ja laulutsükleid nii kaasaegsetelt kui klassikalistelt vene, prantsuse, saksa, soome ja eesti heliloojatelt. Atlan on üles astunud ooperi- ja kontserdilavadel Eestis, Leedus, Lätis, Soomes, Itaalias, Saksamaal, Iisraelis ja Bulgaarias ning teinud koostööd paljude dirigentidega.

Ralf Taal on pianist, kes lõpetas 1992. aastal Tallinna Muusikakeskkooli Maigi Pakri ja Bruno Luki ning 1998. aastal Eesti Muusikaakadeemia Lauri Väinmaa ja Peep Lassmanni juhendamisel. Taal on end täiendanud ka Eesti Muusikaakadeemia magistriõppes Peep Lassmanni juures. Ta on osalenud Kalle Randalu, Arbo Valdma, Petras Geniušase, Boris Bermani ja paljude teiste meistrikursustel. Ralf Taal on edukalt esinenud mitmetel riiklikel ja rahvusvahelistel konkurssidel: esikohad Ústí nad Labemi noorte pianistide konkurssil (1989), Griegi 150. sünnipäevale pühendatud vabariiklikul pianistide võistlusel (1993), Eesti pianistide konkursil (1994) ja noorte interpreetide konkurssfestivalil „Con Brio“ (1994). Ralf Taal on alates 1993. aastast töötanud kontsertmeistrina Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias ja 1998. aastast Estonias. Klaveriõppejõuna töötab Taal 1998. aastast Georg Otsa nimelises Tallinna Muusikakoolis ning 2003. aastast Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias. Oma esimese soolokontserdi andis Ralf Taal 1992. aastal. Alates sellest ajast on ta esinenud nii solisti kui ka kammermuusikuna Eestis, Soomes, Rootsis, Norras, Saksamaal ja Lätis. Ta on soleerinud peaaegu kõigi Eesti orkestrite ees, esitanud ligi 20 instrumentaalkontserti (sealhulgas Raimo Kangro ja Tõnis Kaumanni uudisloomingut) ning teinud koostööd selliste dirigentidega nagu Eri Klas, Paavo Järvi, Arvo Volmer, Olari Elts, Tõnu Kaljuste, Anu Tali, Jüri Alperten, Leo Krämer jt.

Michael Bulychev-Okser on New York Timesi poolt "köitvaks ja säravaks" tituleeritud oma põlvkonna üheks silmapaistvamaks pianistiks. Pärast tunnustatud debüüti Manhattani sümfooniaorkestriga on Michael esitanud tuhandeid soolokontserte ning orkestriga esinemisi, tehes koostööd selliste dirigentidega nagu Kynan Johns, Dmitri Yablonsky ja Robert Lehrbaumer. Bulychev-Okseri ulatuslik klaverikarjäär on näidanud teda soolokontsertidel maailma mainekamatel lavadel: Carnegie Hall, Merkin Hall (New York), Kennedy Center (Washington, D.C.), La Salle Pleyel (Pariis), Wigmore Hall (London), Heichal Hatarbut (Tel Aviv), IBK kontserdisaal (Seoul) ja Cintermexi teater (Monterrey). Kriitikud kiidavad Michaeli "kujutlusvõimelist ja intelligentset stiili" (David Dubal), "Elegantsi ja graatsiat, mida klaver on määratud tootma" (Cosmo Buono) ja "Puhta luulet ja panoraamvaadet" (Las Provincias, Valencia). Bulychev-Okser on New Yorgis toimuva George Gershwini rahvusvahelise muusikakonkursi ning Eestis, Lätis, Leedus ja Soomes toimuva muusikafestivali "Baltic Stars" asutaja/kunstiline juht. Michael Bulychev-Okser on töötanud õppejõududena Long Islandi konservatooriumis, New Yorgi ülikoolis ja Rutgersi ülikoolis New Jerseys.

Kohtumiseni kammermuusika festivalil!

Jaga

bottom of page