top of page
  • Writer's pictureEller

Meie õpilased koorijuhtide konkursil

Neljapäeval, 28. märtsil toimus MUBA suures kammersaalis noorte koorijuhtide konkurss, mis oli pühendatud helilooja Cyrillus Kreegi 135. sünniaastapäevale. Konkursi korraldaja oli MUBA koorijuhtimise osakond, osalejad Tallinna Muusika- ja Balletikooli ning Tartu Elleri Muusikakooli koorijuhtimise eriala õpilased. Konkurss on pikkade traditsioonidega, ulatudes aastakümnete taha, mil omavahel võtsid mõõtu toonaste Georg Otsa nimelise Tallinna Muusikakooli, Tallinna Muusikakeskkooli ning Heino Elleri nimelise Tartu Muusikakooli õpilased. 


Konkurss toimus kahes vanuseastmes ja kahes voorus. Nooremas vanuseastmes oli võimalus osaleda õpilastel 10.-11. klassist ning II-III kursuselt, vanemas vanuseastmes koolide viimase klassi ja kursuse ning jätkuõppe õpilastel. Osalejad olid konkursil esitatavad teosed saanud loosiga kaks nädalat enne konkursi toimumist. Üsna kiiresti tuli omandada nii kooritöö kui ka kontserdivooru teosed.

I voorus näitasid osalejad oma oskusi kooriga töötades. Kavas olid Cyrillus Kreegi seatud imekaunid eesti vaimulikud rahvaviisid naiskoorile. Konkursikoori moodustasid MUBA neidudekoori kammerkoosseis ning Elleri kooli õpilased. Põnev oli jälgida noorte koorijuhtide väga tublit, kohati lausa meisterlikku juhendamist.


II voor oli kontserdivoor segakooriga Noorus. Kavas olid Karl August Hermanni, Cyrillus Kreegi ja Veljo Tormise kooriteosed. Konkursile eelnenud õhtul oli kõigil osalejatel võimalus teha Noorusega 15 minutit proovi, et kooriga tuttavaks saada ning oma muusikalised soovid koorilauljale edastada. Ka kontserdivoor oli huvitav ning näitas noorte dirigentide lavalisi oskusi – partituuri tundmist, muusika juhtimise võimekust, olukorrale reageerimise julgust, fraseerimise tundlikkust ning dirigeerimistehnilisi oskusi.


Žüriitööd juhtis tunnustatud muusik, gregoriaaniansambli Vox Clamantis dirigent ja kunstiline juht Jaan-Eik Tulve. Žüriisse kuulusid veel viie koori dirigent, Eesti Rahvusmeeskoori laulja ja koormeister ning aasta dirigent 2023 Kuldar Schüts ja EMTA ning Sibeliuse Akadeemia magsitrant, kammerkoori Avis Anima dirigent ning aasta noor dirigent 2023 Leiu Ryland Jones. Žürii sekretär oli Mariell Aren.

Žüriil jagus kiidusõnu ja tunnustust kõigi konkursil osalenute kohta. Žürii esimees märkis oma sõnavõtus ka õpetajate väga olulist rolli noorte dirigentide arengus ja muusikuteele suunamises. Samuti tõi ta diplomeid üle andes välja iga konkursandi tugevamad küljed ning enim positiivselt silma jäänud oskused.


Preemiad:

Noorem vanuseaste

I koht – Gustav Talmar, MUBA 11. klass, õp Hirvo Surva

II koht – Laureen Nilisk, MUBA 11. klass, õp Janne Fridolin

III koht – Inger-Paula Ude, MUBA II kursus, õp Ksenija Grabova

Vanem vanuseaste

I koht – Viktor Kostjuk, MUBA IV kursus, õp Andrus Siimon

II koht – Teele Tali, MUBA jätkuõpe, õp Andrus Siimon

III koht – Liine Palu, Elleri kooli III kursus, õp Karin Herne

Eripreemia C. Kreegi seatud rahvaviisi “See aeg on tõesti ukse ees” detailse sisulise avamise eest – Mia Martina Sarapuu, MUBA 12. klass, õp Ingrid Kõrvits

Eripreemia hea vokaalitöö eest – Liis Rull, Elleri kooli jätkuõpe, õp Küllike Joosing

Eripreemia hea töö eest fraasiga – Urmeli Valgre, MUBA IV kursus, õp Ksenija Grabova

Nooruse koori eripreemia – Viktor Kostjuk


Konkurss kujunes tõeliselt nauditavaks muusikasündmuseks, mida oli jälgima tulnud hulgaliselt huvilisi nii MUBAst kui ka väljastpoolt. 

Suur tänu kõigile korraldajaile, osalejaile, kooridele, õpetajatele ning žüriile!

Järgmine noorte koorijuhtide konkurss toimub 2026. aasta kevadel Tartu Elleri Muusikakoolis.

165 views

ERMO 12

Comments


bottom of page