top of page

Arnold Schönberg 150: KUU-PIERROT. Kirke Karja uudisteos MURENEMINE • Ludensemble kontserdisari

Arnold Schönberg 150: KUU-PIERROT. Kirke Karja uudisteos MURENEMINE • Ludensemble kontserdisari
Arnold Schönberg 150: KUU-PIERROT. Kirke Karja uudisteos MURENEMINE • Ludensemble kontserdisari

Time & location

Feb 01, 2024, 7:00 PM – 8:30 PM

Tubina saal, Lossi 15, 51003 Tartu, Eesti

About

OSTA PILET

Aastal 2024 tähistab muusikamaailm Arnold Schönbergi 150. sünniaastapäeva ning ühe uue muusikakollektiivi avakontserdil on igati sobilik esitada teost, mis muusikamaailma raputas ja edasist muutis ning kõrvutada see ka uudisteosega.

Schönbergi "Kuu-Pierrot” ("Pierrot lunaire", 1912) on märgiline teos muusikaloos, melodraama, kus helilooja kasutas esimest korda sprechgesangi e. kõnelaulu. See oli ka esimene teos muusikas, milles nii ekspressiivselt alateadvuse süngeid alasid väljendati, aluseks Albert Giraud' samanimeline luuletsükkel kummituslike ja verdtarretamapanevate kujunditega.

Laval Ludensi asutajaliikmed Kaija Lukas (viiul), Maria Luisk (flööt), Kärt Ruubel (klaver), Aleksandr Avramenko (klarnet), Theodor Sink (tšello) ja Kaspar Mänd (dirigent).

Kontserdil soleerib Tuuri Dede, kelle esitusi iseloomustab emotsionaalne tundlikkus ja sugestiivsus ning kes on järjest enam soleerinud nii orkestrite ees (viimati ERSO ja RO Estonia orkestri ees) kui ooperilaval (Teater Vanemuine).

Sissejuhatuseks Schönbergi melodraamale kõlab just selleks kontserdiks kirjutatud Kirke Karja uudisteos "Murenemine".

Kirke Karja on laia haardega jazzpianist ja helilooja, kes lisaks omaloomingule on läinud süvitsi ka teiste heliloojate loomingut uurides ning leidnud sealt ideid ja sünteesinud neid oma teostega (nimetagem Paul Hindemith ja Sergei Rahmaninov). Seepärast on Kirke Karja taolise, nn. Pierrot proloogi loomiseks kõige sobivam, et sünteesida omaaegne revolutsiooniline teos millegi senikuulmatuga.

Kontserdile loob visuaalkujunduse Aleksander Sprohgis, kes on teinud koostööd paljude eesti muusikaartistidega erinevates žanrites (nimetagem HU?, Mick Pedaja, duo Ruut, Oleg Pissarenko, segakoor HUIK!) ning loonud kujundusi teatrilavastustele ja näitustele.

Kollektiivi esimesed kontserdid toimuvad

1. veebruaril kell 19 Tartus, Heino Elleri Muusikakooli Tubina saalis

4. veebruaril kell 17 Tallinnas, Muusika-ja Balletikooli suures saalis

Korraldaja

Ludensemble MTÜ

Share

bottom of page