top of page

Urmas Sisaski tähemaailm. Tiiu Sisask, Lauri Väinmaa (klaver)

Urmas Sisaski tähemaailm. Tiiu Sisask, Lauri Väinmaa (klaver)
Urmas Sisaski tähemaailm. Tiiu Sisask, Lauri Väinmaa (klaver)

Time & location

Oct 17, 2023, 7:00 PM

Tubina saal, Lossi 15, 51003 Tartu, Eesti

About

Pilet 7.- / 12.- müügil Piletilevis ja enne algust kohapeal.

Urmas Sisaski tähemaailm

17.10.2023 Tubina saal

Urmas Sisask (1960 - 2022) –

“Tähistaeva tsükkel” (1980 - 2018)

Urmas Sisaskile oli “Tähistaeva tsükkel” klaverile elutöö. Seda kavatses ta juba tsükli esimese osa loomise järel aastal 1987 ja nii ka läks – viimane osa valmis aastal 2018, 4 aastat enne helilooja lahkumist.

Sellesse tsüklisse pani Urmas oma armastuse tähtede vastu ja 88-osalisena katab see uhke majesteetlikkusega kogu nähtava tähistaeva.

Lauri Väinmaa oli helilooja kõrval interpreteerijana algusest peale, peegeldades valmivaid osasid ja aidates neid parimasse vormi valada. Eesti muusikas ei ole vist teist nii pikaaegset ja viljakat koostööd helilooja ja interpreedi vahel.

Tiiu Sisask – helilooja tütar, koges ja õppis oma isa muusikat tundma teistmoodi, kasvades sellega kokku juba lapseeast alates.

Tänasel kontserdil esitavad Tiiu ja Lauri läbilõike “Tähistaeva tsüklist”, liikudes läbi põhja-, lõuna-, ekvatoriaal- ja põhjapolaartaeva. Kuulete ka tsükli saamisloost ja muust isiklikust, et esitatava muusikaga võimalikult head kontakti saada.

Tiiu Sisask lõpetas 2005 a. Tallinna Muusikakeskkooli klaveri erialal, sealt edasi jätkus haridustee Eesti Muusika-ja Teatriakadeemias professor Ivari Ilja käe all, mille lõpetas aastal 2013. Tiiu on end täiendanud ka Saksamaal Karlsruhe Muusikakõrgkoolis professor Kalle Randalu juures ning osalenud W. Blankenheimi, V. Novikovi, W. Groppenbergi, V. Gornostajeva jt. meistrikursustel. Ta on esinenud Tallinna Muusikakeskkooli sümfooniaorkestri ees ning salvestanud Klassikaraadiole.

Tiiu Sisask on edukalt osalenud mitmetel konkurssidel, saavutanud näiteks esimese koha Muusika- ja Teatriakadeemia kammermuusika konkursil (viiuldaja Mari Targoga) ja Muusikakoolidevahelisel noorte pianistide konkursil. Samuti on ta esinenud soolokontsertidega Eestis ja välismaal. Ta on mitmete Urmas Sisaski teoste esmaesitaja.

Aastast 2013 esineb klaveriduos ”Tiiu Sisask ja Maila Laidna”. Samuti on ta Vanalinna Hariduskolleegiumis kontsertmeister ning klaveriõpetaja.

Lauri Väinmaa on kõrgelt hinnatud nii pianisti, pedagoogi kui ka muusikaelu korraldajana.

Tema repertuaari kuulub muusikat barokist kaasajani. Selle keskmes on peaaegu kogu Beethoveni klaverilooming. Ta on esitanud kontserditsüklitena helilooja 32 sonaati ja 5 klaverikontserti. Väinmaa on silmapaistev kaasaegse muusika esitaja. Tema repertuaaris on kogu 2. Viini koolkonna, Alfred Schnittke ning Arvo Pärdi   klaverilooming, ta on Ligeti etüüdide ja Boulezi 2. klaverisonaadi esmaesitaja Eestis. Ta on olnud eesti heliloojate Eino Tambergi, Jaan Räätsa, Toivo Tulevi, Urmas Sisaski, Peeter Vähi, Mari Vihmandi ja Ülo Kriguli teoste esmaesitaja.

Lauri Väinmaa on plaadistanud 4 CDd firmale Warner Brothers, kus kõlavad Tubina, Sumera ja Lemba klaverikontserdid koostöös ERSOga ning eesti heliloojate looming sooloklaverile. Ta on salvestanud nii sooloteoseid kui ka kammermuusikat ka teistele firmadele ning mitmetele raadiojaamadele, mille hulgas võiks esile tõsta Pärdi kogutud klaveriteoste salvestust BBCle.

Lauri Väinmaa on esinenud Suurbritannias, Jaapanis, Hiinas, Saksamaal, Hollandis, Rootsis, Soomes ja mujal. Ta on teinud koostööd Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri, Hollandi, Läti ja Soome Raadio Sümfooniaorkestri ja teiste orkestritega. Koostööpartnerite hulgas on dirigendid Eri Klas, Arvo Volmer,  Andrei Boreiko, Nikolai Aleksejev. Alates 2001. aastast mängib Lauri Väinmaa klaveriduos koos Piret Väinmaaga.

Lauri Väinmaa õpetab Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias ning annab pidevalt meistrikursusi erinevates maades. Aastatel 2001-2010 oli ta paralleelselt klaveriosakonna juhataja Tampere Ammattikorkeakoulus Soomes. Ta oli rahvusvahelise festivali KLAVER asutaja ja kunstiline juht aastatel 1998-2016.

Lauri Väinmaa on lõpetanud Moskva Riikliku Konservatooriumi Mihhail Pletnjovi ja Lev Vlassenko klaveriklassis ning õppinud Londoni Kuninglikus Muusikaakadeemias Christopher Eltoni ning Tallinna Riiklikus Konservatooriumis Bruno Luki juhendamisel. Ta on III Eesti pianistide konkursi ja Minski rahvusvahelise pianistide konkursi võitja. Ta on võitnud eripreemiad Šoti rahvusvahelisel konkursil ja William Kapelli nimelisel rahvusvahelisel konkursil USAs.

I

Põhjataevas (1980-1987):

Andromeda – Jõud - Vikerkaar

Ekvatoriaaltaevas (2010):

Pump – Kogub jõudu

Lõunakroon – Pärlite maagia

Lõunataevas (1993):

Kameeleon – Tunglemine

Oktant – Seiskumine

Lendkala – Muutumised

Põimitud galaktiline fantaasia neljas osas:

     Suur Magalhaesi pilv

     Väike Magalhaesi pilv

     Söekott

     Juveelikarp

Kell – Paisumine

Võrk – Igavik

Esitab Tiiu Sisask

II

Põhjataevas:

Veevalaja – Unistus

Bereniike juuksed – Püsimatus - Virmalised

Sõnn – Teravus

Plejaadid (seitse muusikalist momenti)

     1. Electra

     2. Maia

     3. Taygete

     5. Merope

     6. Sterope

      7. Kelaino

Lüüra – Õnn

Orion – Tardumine

Väike vanker – Rahu

Põhjapolaartaevas (2018):

Luik – Tühjus

Põhjakroon – Täius

Esitab Lauri Väinmaa

Pilet 7.- / 12.- müügil peatselt Piletilevis ja enne algust kohapeal.

Kontserdi korraldaja Festivitas Canens koostöös Heino Elleri Muusikakooliga.

Share

bottom of page