top of page

Üdi ja Viiding. Kõned sisemaal

Üdi ja Viiding. Kõned sisemaal
Üdi ja Viiding. Kõned sisemaal

Time & location

May 14, 2023, 4:00 PM

Elleri saal, Lossi 15, 51003 Tartu, Eesti

About

Etendus on pühendatud luuletaja, näitleja ja lavastaja Juhan Viidingu 75. sünniaastapäevale, mis on 1. juunil. Samuti on etendus hommage kitarristile ja pedagoogile Kuldar Kudule (1965 - 2005), kes asutas muude tegevuste kõrval ka klassikalise kitarri osakonna Elleri nimelises Tartu muusikakoolis. 1998. a. mängisid vennad Kalev ja Kuldar Kudu etendust "Ma naeran et ma nutan". Kuldar mängis klassikalist kitarri ja Kalev löökpille ning luges/mängis Üdi ja Viidingu luulet.

Uues lavastuses mängib klassikalist kitarri Kuldar Kudu õpilane Siim Kartau. Ettekandele tulevad H. Villa Lobose, A. Lauro, Fr. Tarrega, A. Barriose jt. helitööd. nullteater jätkab selle lavakavaga oma luuleetenduste seeriat. Hetkel on teatri repertuaaris kaks luuleetendust: "Ma tahaksin olla kui lill", Juhan Liivi loomingust, mida teater mängib Rupsis, Liivi muuseumis ning "Endspiel. H. Visnapuu viimased päevad New Yorgis".

Esialgu mängime Juhan Viidingu ja Jüri Üdi uut lavakava maikuus Tartu erinevates saalides. Elleri muusikakoolis (14. mai) kultuuriklubis Salong (1.juuni Viiding - 75!), Tampere Majas (13. ja 20. mai) ning Tartu Kirjanike Majas ( 23. mai, kirjanduslike teisipäevade raames).

Etenduse kavas on tekste nii Jüri Üdi kui Juhan Viidingu loomingust ning etenduse jooksul on tajutav sujuv üleminek Jüri Üdi maailmast Juhan Viidingu omaks ja vastupidi. H. Krull kirjutab: "Jüri Üdi luule üleminek Juhan Viidingu luuleks on meie kirjanduses ainulaadne näide sellest, kuidas algupäraselt traagilist elutunnet püütakse asendada algupäraselt sakraalsega. Paljusus püütakse asendada ühtsusega, ainuline üldisega." Üleminek on vaevu märgatav ja siiski mitte täielik, Üdi avaldab Viidingule vastupanu ja vastupidi; tekstid, tähendused põimuvad omavahel, minevik ja olevik kohtuvad. Ja kunagi pole Viidingu tekstid Üdi omadest väga eraldiseisvad ja vastupidi. Juba Üdi perioodil on paljudes tekstides tajutav Viidingu kohalolu.

Kava on ülesse ehitatud inimese rännakuna oma "sisemaale" oma loomuseni jõudmisena või ka vaikuse ja rahuni või ka null-seisundini jõudmisena. Peale klassikalise kitarri kasutame õige atmosfääri loomisel ka tiibeti taldrikuid ja kõlakaussi.

Koostaja ja lavastaja KUDU

Laval on: KUDU (sõna, tiibeti kellad ning kõlakauss) Siim Kartau (klassikaline kitarr)

OSTA PILET

Share

bottom of page