top of page

Trio Poll - Varema - Poll

Mari Poll-Novaković (viiul) Henry-David Varema (tšello) Mihkel Poll (klaver)

Trio Poll - Varema - Poll
Trio Poll - Varema - Poll

Time & location

Nov 01, 2021, 6:00 PM

Tubina saal, Lossi 15, 51003 Tartu, Estonia

About

Kontsert on tasuta.

Kontserdil Tubina saalis 1. novembri õhtul algusega kl 18 astub üles Trio POLL-VAREMA-POLL. Ettekandele tulevad Artur Lemba Klaveritrio nr 1, Heino Elleri „Lüürilised palad“ nr 1 ja 2 ning Ludwig van Beethoveni Klaveritrio op. 70 nr 1.

Mari Poll-Novaković (viiul), Henry-David Varema (tšello) ja Mihkel Poll (klaver) on rahvusvahelise haardega interpreedid ning hinnatud pedagoogid, triona on nad tegutsenud 2013. aastast alates ja selle aja jooksul esinenud nii Euroopas, Venemaal kui ka Hiinas. Ansambli repertuaar hõlmab laia valikut muusikat Mozartist, Beethovenist ja Brahmsist kuni nüüdisheliloojate teosteni. Erilisel kohal on trio repertuaaris eesti helikunst, sealhulgas klassikute nagu Artur Lemba ja Heino Elleri teosed, aga ka meie kaasaegsete – Erkki-Sven Tüüri, Arvo Pärdi ning Riho Esko Maimetsa looming. Oluline on märkida, et 2021. aasta sügisel ilmub Triol Poll-Varema-Poll eesti heliloojate klaveritriodest ka album, mille annab välja Poola plaadifirma DUX. Albumile on salvestatud Heino Elleri, Arvo Pärdi, Artur Lemba ja Riho Esko Maimetsa muusika. Triot Poll-Varema-Poll ootavad sel sügisel ees kontserdid muuhulgas Berliini Konzerthausis ja Hamburgi Elbphilharmonie’s.

Mari Poll (1987) alustas viiuliõpinguid Nõmme Muusikakoolis õpetaja Leila Eespere juures ning jätkas Tallinna Muusikakeskkoolis Tiiu Peäske ja hiljem Ivi Tiviku käe all. Keskhariduse omandas ta Manchesteris Chetham’s School of Music’us prof Jan Repko viiuliklassis. Edasised õpingud jätkusid Londoni Kuninglikus Muusikakolledžis, kus Poll omandas bakalaureusekraadi prof Jan Repko viiuliklassis ja magistrikraadi ning Artist Diploma koos Junior Fellow tiitliga prof Radu Blidari juures. Hiljem omandas Poll ka solistidiplomi Norra Muusikaakadeemias Peter Herresthali juhendamisel.

Mari Poll on andnud kontserte mitmel pool maailmas nii solisti kui ka kammermuusikuna. Ta on esinenud koos Pariisi orkestri, ERSO, Tallinna Kammerorkestri, Pärnu Linnaorkestri, Trondheimi Sümfooniaorkestri, Liverpool Mozart orkestri, RCM nüüdismuusika ansambli, Harrow’ Sümfooniaorkestri ja Norra Raadio orkestriga. Poll on üles astunud Wigmore Hallis, Cadogan Hallis, Bridgewater Hallis, Oslo ja Flagey kontserdimajades, Casa da Músicas jt kontserdipaikades ning osalenud sellistel festivalidel nagu Bergen International Festival, Ultima Contemporary Music Festival, Courchevel Music Festival, Bowdoin Summer Music Festival, Lausanne Duo Masterclass, Kuressaare Kammermuusika Päevad jt. Poll on võitnud arvukalt auhindu nii Eesti kui ka rahvusvahelistel konkurssidel, sh Tagore kuldmedali (2012), esikoha CSMUNICAJA solistide konkursil (2011), III koha Vibrarte rahvusvahelisel viiuldajate konkursil Pariisis (2011), esikoha Derek Butler London Prize konkursil (2011) jt ning pälvinud mitmeid stipendiume. Aastatel 2014–2019 töötas Poll Stavangeri Sümfooniaorkestri 2. kontsertmeistrina, samuti on ta olnud külaliskontsertmeister Kristiansandi Sümfooniaorkestris, Norrbotten NEO ansamblis, Norra Kammerorkestris, Bodo Sinfoniettas ning abikontsertmeister Stockholmi Filharmooniaorkestris. Alates hooajast 2019/2020 töötab Poll Rahvusooper Estonia orkestri kontsertmeistrina. Samast hooajast on ta ka Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia viiuliõppejõud. Mari Poll mängib Eesti Pillifondi poolt talle kasutada antud Nicolaus Gagliano viiulil (1723), mille omanik on Aare Kaarma.

Henry-David Varema (1969) on lõpetanud Tallinna Konservatooriumi Peeter Paemurru juhendamisel, täiendanud end Müncheni Kõrgemas Muusikakoolis Walther Nothasi tšelloklassis ja Berliini Kunstide Ülikoolis prof Wolfgang Boettcheri käe all ning omandanud doktorikraadi Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias. Aastatel 2003–2009 oli ta Berliinis resideerunud rahvusvaheliselt hinnatud keelpillikvarteti Petersen Quartett liige, mille koosseisus esines ta mainekates kontserdisaalides nagu Carnegie Hall, Wigmore Hall, Müncheni Herkulessaal, Theatre de Chatelet, Zürichi Tonhalle, Sydney Angels Place jm. Ta on olnud külaliskontsertmeister näiteks Müncheni Kammerorkestrites ja Auckland Philharmonia sümfooniaorkestris ning töötanud ühe hooaja Sydney Sümfooniaorkestri tšellorühma abikontsertmeistrina. Kammermuusikuna annab ta regulaarselt kontserte Ivari Ilja, Mihkel Polli, Sten Lassmanni, Anna-Liisa Bezrodny, Triin Ruubeli, Mari Polli, Johanna Vahermägi ja paljude teistega. Aastast 1997 on Varema töötanud Rahvusooper Estonia orkestri soolotšellistina. 2001. aastast on Henry-David Varema EMTA tšello- ja kvartetiõppejõud (aastast 2016 professor) ning käesoleval ajal töötab ta EMTA loometegevuse ja välissuhete prorektorina.

Mihkel Poll (1986) alustas klaveriõpinguid Nõmme Muusikakoolis Helve Kuuskmanni juures, jätkas Tallinna Muusikakeskkoolis prof Ivari Ilja ja Maigi Pakri käe all ning hiljem Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias prof Ivari Ilja ja Guildhalli Muusika- ja Draamakoolis prof Ronan O’Hora klaveriklassis. 2016. aastal omandas ta EMTAs doktorikraadi. Mihkel Poll on osalenud edukalt arvukatel rahvusvahelistel ja üleriigilistel konkurssidel. Ta on esinenud paljudes Euroopa riikides, Venemaal ja USA-s, samuti mitmete orkestrite ees. Hiljutiste etteastete hulka kuuluvad ülesastumised koos Birminghami Sümfooniaorkestri, Sarasota Sümfooniaorkestri ja Eesti Riikliku Sümfooniaorkestriga.

Mihkel Polli repertuaar on žanriliselt ja ajastuliselt väga lai, hõlmates nii suurvorme kui ka miniatuure ning meistriteoseid Bachist Ligetini. Poll musitseerib sageli kammeransamblites koos eesti väljapaistvate lauljate ja instrumentalistidega, sh viiuldajannast õe Mari Polliga. 2009. aastal ilmus Mihkel Polli esikalbum 20. sajandi klaverimuusikaga maineka Soome plaadifirma Ondine all. 2015. aastal anti välja teine sooloplaat, millel kõlab Enescu, Bartóki, Tüüri ja Kõrvitsa looming. Poll on pälvinud Eesti Kultuurkapitali aastapreemia (2004), Vabariigi Presidendi Kultuurirahastu noore kultuuritegelase preemia (2013) ning on Eesti Kultuurkapitali helikunsti sihtkapitali laureaat (2020) silmapaistva ja kõrgetasemelise loomingulise tegevuse eest solisti ja kammermuusikuna. Mihkel Poll on Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia klaveriõppejõud ning alates 2018/2019 õppeaastast EMTA muusika interpretatsiooni osakonna peakoordinaator.

KAVA

Artur Lemba (1885–1963)

Klaveritrio nr 1 B-duur

I Allegro moderato maestoso

II Scherzo

III Andante sostenuto

IV Finale. Allegro moderato

Heino Eller (1887–1970)

„Lüüriline pala“ nr 1 E-duur

„Lüüriline pala“ nr 2 f-moll

Ludwig van Beethoven

Klaveritrio op. 70 nr 1

I Allegro vivace e con brio

II Largo assai ed espressivo

III Presto

Share

bottom of page