top of page

„Sarah Vaughan 100 & Chet Baker 95“. Kalevi Louhivuori & Susanna Aleksandra Quartet (Soome-Eesti)

Talvejazz Tartus

„Sarah Vaughan 100 & Chet Baker 95“. Kalevi Louhivuori & Susanna Aleksandra Quartet (Soome-Eesti)
„Sarah Vaughan 100 & Chet Baker 95“. Kalevi Louhivuori & Susanna Aleksandra Quartet (Soome-Eesti)

Time & location

Mar 03, 2024, 5:00 PM – 6:30 PM

Tubina saal, Lossi 15, 51003 Tartu, Eesti

About

OSTA PILET

Talvejazz 2024 

„Sarah Vaughan 100 & Chet Baker 95“ 

Kalevi Louhivuori & Susanna Aleksandra Quartet (Soome—Eesti) 

Pühapäev, 3. märts kell 17.00 

Tartu, Elleri kool Tubina saal

Tallinna rahvusvaheline festival Jazzkaar tähistab tänavu kevadel 35. sünnipäeva. Juubeliaastal teeb Talvejazz kummarduse legendaarsetele Ameerika jazzmuusikutele Sarah Vaughnile ja Chet Bakerile. Sellel õdusal kontserdiõhtul kutsume teid nautima jazzi erinevaid meeleoluside läbi Vaughani hääle tulise intensiivsuse ning Bakeri vokaali ja trompetihelide laheda olemuse. Jazzvokalist Susanna Aleksandra ja trompetist Kalevi Louhivuori tõlgitsevad nende kahe jazzisuuruse ajatut repertuaari tänapäevaselt. See on teekond, mis põimib kokku svingi särtsakuse ja cool jazzi jaheduse. Koos Susanna ja Kaleviga musitseerivad armastatud Eesti muusikud Joel ja Heikko Remmel ning siinmail omaseks saanud Soome trummar Jussi Lehtonen.

Trompetist ja helilooja Kalevi Louhivuori ehk KALE on parimaid uue põlvkonna jazzmuusikuid Soomes. Ta on esinenud Aasias, Austraalias, Aafrikas, USA-s ja Euroopas nii kontsertidel kui ka meistriklassides. KALE on musitseerinud legendaarsete jazzmuusikutega nagu Dave Liebman, Al Foster, Hugh Masekela ja Bob Mintzer. Ta on ansamblite The Northern Governors, Kalevi Louhivuori Quintet, Lionel Beuvens Quartet, Serena Spedicato Band ja Ricky Tick Big Band püsiliige. Kalevi Luohivuori mitmekesine helilooming hõlmab jazzi ja poppi, bigbändi-, koori- ja orkestrimuusikat.

Susanna Aleksandra on jazzvokalist ja laulukirjutaja – karismaatiline arist, kes hoiab kuulajat oma lummuses, muutes jazzi omaseks paljudele. Susanna andis oma debüütalbumi „Miracles“ välja aastal 2015. Tema teine album „Ööhinged“, kus mängivad parimad Põhja-Euroopa jazzmuusikud, ilmus Jaapanis 2020. a. Selle albumi rahvusvaheline versioon nimega „The Siren“ (2021, Eclipse Music) nomineeriti Eesti Muusikaauhindadel Aasta Jazzalbumi kategoorias. Album leidis laialdast rahvusvahelist vastukaja, mh valis juhtiv jazzväljaanne Jazzwise „The Sireni“ üheks 2021. aasta parimaks jazzalbumiks. Susanna omandas jazzihariduse mainekas Sibeliuses Akadeemia Soomes ja täiendas ennast USA Thorntoni muusikakoolis. Ta töötab igapäevaselt koos nii Eesti kui ka Soome muusikutega ning annab kontserte mitmel pool Euroopas.

Sarah Vaughan kuulus Ameerika jazzvokalistide koorekihti. Pool sajandit kestnud karjääri jooksul nomineeriti ta 9 korral parima jazzlaulja Grammyle, võitis ta selle auhinna albumi „Brazilian Romance“ (1987) eest. Värvikas, suure ulatusega hääl ja paindlik tõlgitsus tegid Sarah Vaughanist armastatud artisti, keda hellitlevalt kutsuti Sassy’ks või „The Divine One“ ehk lausa jumalikuks. Tema hämmastavalt mõjusad esitused, mis sageli olid orienteeritud bebop’i fraseeringutele, on jäänud eeskujuks paljudele järgmiste põlvkondade artistidele. Sassy esines enamasti klaveritrioga, kuid salvestas suure osa repertuaarist Count Basie, Frank Fosteri, Dizzy Gillespie ja Quincy Jones’i bigbändidega või orkestritega Boston Pops ja Cleveland Jazz Orchestra. Tema maitsekalt valitud repertuaar koosnes enamasti jazziklassikast – Gershwini, Porteri, Carmichaeli jt loomingu pärlitest.

Trompetisti ja laulja Chet Bakeri kujunemises oli suur roll Stan Getzi, Charlie Parkeri ja Gerry Mulligani eeskujul – nende ansamblites osalemisel. Viiekümnendatel aastatel oli muusik trompetistina tipus – näiteks oli ta ajakirja DownBeat lugejate absoluutne lemmik, edastades nii Dizzy Gillespie’t kui ka Miles Davist. Samal ajal jõudis ta tippu ka lauljana. Tema isikupärane stiil on mõju avaldanud suurele hulgale jazzmuusikutele, eriti mis puudutab cool jazzi – teda on nimetatud ka cool jazzi printsiks. Bakeri mahe trompet ja hääl kõlavad ka 60-aastate filmides, millest mitmes osales ta ka näitlejana.

Koosseis: Susanna Aleksandra – laul Kalevi Luohivuori – trompet Joel Remmel – klaver Heikko Remmel – kontrabass Jussi Lehtonen – trummid

Share

bottom of page