Armastuse värvid
Heino Elleri Muusikakooli sõbrapäeva kontsert
Time & location
Feb 15, 2021, 6:00 PM
Vanemuise Kontserdimaja, Vanemuise 6, 51003 Tartu, Estonia
About
NB! Kontserdi toimumiskoht on muutunud! Kontsert toimub Vanemuise Kontserdimajas.
Eller Sümfoniett, Elleri Kontsertkoor,
Tartu Maarja Kirikukoori naisrühm.
Solistid: Maari Ernits (sopran), Rene Laur (saksofon).
Dirigent Lilyan Kaiv.
Kontsert on tasuta.
KAVA
Johannes Bleive
Lüüriline süit keelpilliorkestrile (1964)
IV osa Minu esimene valss
Eino Tamberg
Kantaat „Armastuse antoloogia“ op.118 (2003)
Solist Maari Ernits
I osa Armastust miski ei pea
Kasutatud on Matthias Claudius`, Louise Labe, Paul Flemingi, Pierre de Ronsardi ja Jeanne- Pierre Claris de Floriani tekste.
II osa Tüdruku süda
Kasutatud on Hando Runneli, Doris Kareva, Aime Hanseni ja Eeva Parki tekste.
III osa Aga naeratus jääb
Kaustatud on Doris Kareva, Vladimir Holani ja Karl Ristikivi tekste.
IV osa Au ja häbi. Surm ja armastus
Kaustatud on Hendrik Visnapuu, Katre Ligi ja Matthias Claudius` tekste.
„Armastuse antoloogias " on tekstid lühendatud ja segi hakitud.
Mõnelt luuletajalt vaid rida : Matthias Claudiuselt (1740 - 1815 ) juhtlause "Armastust miski ei peata ", Louise Labelt (1524 - 1566 ) " Veel suudlusi !
Veel , veel ja ikka veel !".
Ka luuletajate daatumid teksti juures annavad antoloogialikust juurde. See on õnneliku mehe (ise tunnistab) Eino Tambergi kokkuvõte armastusest läbi aegade .
"Antoloogias" on valdavalt ühtse helikeelega Tambergi kohta lausa kaleidoskoobina vahelduvat muusikalist materjali . Ja peadpööritavat luulekarusselli . Kord toimub kannapööre muusikas , kord luules , kord mõlemas koos .
Tahaks kinni pidada ja hüüda : oot-oot !
Aga Tamberg anno domini 2003 on selline - veiklevalt rahutu stiiliga . Omamoodi põnev ja kindlasti väga ootusärevust tekitav .
(Heili Vaus-Tamm)
Roberto Molinelli
Four Pictures from New York (2001)
Solist Rene Laur
Kuidas näidata suure ja keeruka linna erinevaid tahke?
Oma neljas pildis New Yorgist näitab helilooja linna ühe päeva jooksul,
keskendudes linnale omasele muusikale.
See pole New York, new yorklase silmade läbi, vaid, New York, mis avaneb
eurooplasele, kes on armunud Ameerikasse, tema muusikasse ja kultuuri.
I osa Unistav koidik
Kiirgav ja selge päikesetõus, mis paistab läbi linna pilvelõhkujate.
Ja siis, nagu üks korralik turist kunagi, lähete te magama ja tulete taas välja
õhtupoolikul, et sukelduda linnamelusse.
II osa Tangoklubi
III osa Sentimentaalne õhtu
Te suundute tangoklubisse, mis on täidetud Astor Piazzolla vaimus ja stiilis
muusikaga.
IV osa Öö Brodwayl
Siis aga astute tänavale ja elu muutub taas põnevaks - justkui oleksite astunud
Broadway filmi - tuled, pimestav sära - olete Times Square'il.
Liiklus, inimesed kiirustavad mööda. Linn teie ümber on täies hiilguses.
Maari Ernits alustas lauluõpinguid Tartus Heino Elleri nimelises muusikakoolis õpetaja Karmen Puis lauluklassis. Bakalaureuse kraadi omandas Maari kiitusega Hollandis Amsterdami Konservatooriumis professor Sasja Hunnego lauluklassis. 2015 - 2017 oli Maari Hollandi Rahvusliku Ooperiakadeemia liige, kus omandas magistrikraadi.
Maari on olnud edukas olulistel rahvusvahelistel konkurssidel. Suurimateks saavutusteks on jõudmine finaali viie parima sekka dramaatilistele sopranitele mõeldud konkursil Sydney’s, Austraalias (Elizabeth Connell Prize for Dramatic Sopranos) ja jõudes pool-finaali LõunaKoreas toimuval rahvusvahelisel laulukonkursil (Seoul International Music Competition). Aastal 2017 omistas Hollandi Wagneri Ühing Maarile Wagneri stipendiumi, mille raames oli Maaril au külastada Wagneri teatrit Bayreuthis ja anda kontsert Amsterdamis Wagneri Ühingu korraldatavate ürituste raames.
2016. aastal tegi Maari oma debüüdi Hollandi Rahvusooperi suurel laval Puccini ooperis Manon Lescaut madrigali osatäitjana jagades lava Eva-Maria Westbroekiga pearollis.
Lisaks teatritööle on Maari ka aktiivne kontsertlaulja, tehes tihedat koostööd noore Hollandi klaveri trioga – Brackman Trio, kellega koos debüteeriti 2018 aastal Rotterdami kontsertsaalis De Doelen Šostakovitši laulutsükliga.
Maari on osalenud paljudel rahvusvahelistel meistrikursustel, sh International Vocal Arts Institute New York City’s (2018), Montrealis (2018) ja Tel Avivis (2014), Canto Vocal Programs Zagrebis (2015) ja Toulousis (2017, 2019) ning Miami Wagner Institute Floridas (2019).
Maari on osa võtnud paljudest meistrikursustest, sh Ira Siffi, Linda Watsoni, Michaeal Schusteri, Sherrill Milnesi, Joan Dornemanni, Pierre Audi jpt kursustest. Hetkel täiendab Maari ennast New Yorgis David L. Jones’i laulustuudios.
Rene Laur on lõpetanud Heino Elleri Muusikakooli. Bakalaureusekraadi cum laude omandas ta Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias professor Olavi Kasemaa saksofoniklassis ning magistrikraadi Hollandis Utrechti Konservatooriumis professor Johan van der Lindeni juhendamisel. Lisaks on ta ennast täiendanud nimekate saksofonistide Nobuya Sugawa, Jean-Denis Michat' ja Daniel Gauthier' meistrikursustel. Ta on edukalt osalenud konkurssidel nii Eestis kui ka välismaal, auhindade hulgas on olulisimad grand prix konkursil "Renaissance" (Gyumri, Armeenia 2016) ja eriauhind konkursil „The Voice of the Saxophone in the Modern World“ (Moskva, Venemaa 2011).
Rene on nii solistina kui ka erinevates ansamblites andnud kontserte lisaks Eestile veel Hollandis, Prantsusmaal, Poolas, Leedus ja Lätis. 2018 aastal alustas tema eestvedamisel tegutsemist rahvusvaheline saksofonikvartett Baltic Sea Saxophone Quartet. Samuti on Rene saksofonikvartettide SaxEst ja Eesti Saksofonikvartett liige. Lisaks on ta teinud koostööd Vanemuise Sümfooniaorkestri, Uue Tänava Orkestri, Rahvusooper Estonia Sümfooniaorkestri, Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia orkestri ja ERSOga.
Lilyan Kaiv lõpetas Eesti Muusikaakadeemia kooridirigendina 1998 ning magistratuuri 2002 aastal. 2005 lõpetas Lilyan Eesti Muusikaakadeemia sümfooniaorkestri dirigeerimise erialal. Aastast 2000 töötab Tartu Heino Elleri Muusikakooli sümfoniettorkestri Eller sümfoniett dirigendina ning õppejõuna, alates 2008 ka dirigeerimisosakonna juhatajana. 2018. aasta septembrist töötab Lilyan Tartu Maarja Kirikukoori ja Tartu-Maarja Kammerorkestri dirigendina.
Lilyan on teinud koostööd mitmete kollektiividega, nende hulgas Dohnanyi Orchestra Budafok, St. Peterburi Riiklik Akadeemiline Sümfooniaorkester, Moskva Kammerorkester, Eesti Riiklik Sümfooniaorkester, Liepaja Sümfooniaorkester, Pärnu Linnaorkester, Üle-Eestiline Noorte Sümfooniaorkester ning Läti Riiklik koor “Latvija”.
Lilyan on täiendanud end Vladimir Ponkini, Eri Klasi, Neeme Järvi, Aleksander Dimitrijevi, Neil Thomsoni Jorma Panula ja Gabor Hollerungi meistrikursustel.
Ta on võitnud ka mitmeid dirigentide konkursse. Lilyan Kaiv on „Blue Danube 2013“ ja „Blue Danube 2015“ ooperidirigeerimise konkursi finalist ning 2014.aastal Itaalias, Orvietos toimunud L. Mancinelli nimelise ooperidirigeerimise konkursi finalist.
Lilyan Kaiv on agentuuri „Vida Art“ liige.