Tšellist Jüri Täht külas meie koolis 13. sept

Neljapäeval, 13. septembril külastas meie muusikakooli USAs, Washingtoni lähedal elav Eesti tšellist Jüri Täht. Teda seovad meie muusikakooliga lausa perekondlikud sidemed, kuna Täht on abielus Tartu Kõrgema Muusikakooli ühe alusepanija ja esimese direktori - August Nieländeri tütre Carmeniga. Olgu siinkohal öeldud, et August Nieländeri sünnist möödus 1. septembril 125 aastat.

Täht on sündinud 1930. aastal, alustas tšelloõpinguid Viljandis. Juba 5-aastasena oli ta oma eesmärgis - saada tšellistiks - kindel. Teda olevat tugevasti mõjutanud ka noorukese Laine Leichteri antud kontsert Viljandis, mis poissi unustamatu jälje jättis.

1941. aastal emigreerus Tähtede pere Saksamaale. Ka seal jätkas ta tšelloõpinguid kohaliku õpetaja juhendamisel, tulles 12-aastasena Stuttgardis toimunud muusikavõistlusel oma vanusegrupis esimesele ning üldarvestuses teisele kohale. 

Pärast kaht aastat põgenikelaagris jätkas Täht tšello mängimist Stuttgardi Riigiooperi soolotšellisti õpetusel.

1951. aastal rändas perekond USAsse, kuna Tähel õnnestus saada seal õppimiseks stipendium. 1958. aastal omandas ta Manhattani muusikakoolis magistrikraadi. 

Täht on mänginud Don Shirley Trios ning töötanud pikka aega muusikaliorkestrites Broadwayl.

Oma viimase poognatõmbe kutselise tšellistina tegi ta New Yorgi Carnegie Hallis 18. mail 1986.

Jüri Täht on meie raamatukogule annetanud kahel korral hulgaliselt tšello ja kammermuusika noote.

Meie rõõmuks oli ta lahkesti nõus jagama oma mälestusi ning andma väikese intervjuu.