Tallinna Klaveriduo kontsert 9. jaanuaril 02. jaan


Reedel, 9. jaanuaril kell 17 esineb meie kooli Elleri saalis Tallinna Klaveriduo, koosseisus Nata-Ly Sakkos - Toivo Peäske. Kontserdiga tähistatakse 40 aasta möödumist duo esimesest ülesastumisest Peterburis 9. jaanuaril 1975. 

Duo mõlemad pianistid on lõpetanud Tallinna Riikliku Konservatooriumi, N. Sakkos prof. Laine Metsa õpilasena ja T. Peäske prof. Anna Klasi ja Ada Kuuseoksa õpilasena. Koosmängu alustati 1974. aastal Leningradi Konservatooriumis, kus mõlemad täiendasid end kammeransambli assistentuur-stažuuris prof. Tamara Fiedleri klassis. Esimene esinemine oli 40 aastat tagasi - 9. jaanuaril 1975. aastal Leningradi Konservatooriumi saalis ning esimene duokontsert Eestis toimus Estonia Kontserdisaalis 2. detsembril samal aastal.

Tallinna Klaveriduo on esinenud paljudel festivalidel – Jekaterinburgis, Novosibirskis, Peterburis, Tbilisis, Šiauliais, Karlsruhes, Stockholmis, Jyväsküläs, Londonis ja mujal, esinenud paljudes Eestimaa linnades, aga andnud soolokontserte ka mitmetes endise NL linnades, muuhulgas St. Peterburgi Filharmoonia Suures ja Väikeses saalis, soleerinud mitmete orkestrite ees, andnud ühiseid kontserte Moskva Klaveriduoga (Jelena Sorokina – Aleksandr Bahtšijev) Peterburis, Moskvas, Jekaterinburgis ja Tallinnas. Esiettekandele on toodud ligi 70 Eesti heliloojate, sh. J. Räätsa, L. Sumera, R. Kangro, A. Põldmäe, J. Tamverki, M. Kuulbergi ja paljude teiste heliloojate teost. Viimastel aastatel on osaletud Eesti Klaveriorkestri koosseisus ja sealgi on esiettekandele toodud mitu uudisteost.

Klaveriduo repertuaaris on praktiliselt kogu oluline muusika kahele klaverile ja hulk teoseid 4-le käele.

N. Sakkos töötab EMTA kammeransambli osakonna professorina ja TMKK kammeransambli osakonna juhatajana. T. Peäske on EMTA emeriitdotsent, alates 2002. aastast töötab Rakvere Muusikakooli direktorina. Dirigendina juhatab Virumaa Kammerorkestrit ja Virumaa Noorteorkestrit, alates 1992. aastast TMKK keelpilliorkestrit.

Mõlemad pianistid tegutsevad ka ansamblistidena, olles partneriteks mitmetele eesti instrumentalistidele ja lauljatele.

Duo on pälvinud mitmeid eriauhindu festivalidelt, kahel korral Kultuurkapitali aastastipendiumi, ning Eesti muusika aastapreemia 1990. aastal. 2001. aastal autasustati pianiste Valgetähe medalitega.

Eesti autorite teoste valik tänasele kontserdile ei ole juhuslik: E. Mägi 3 pala oli esimene Eesti helilooja teos, mida mängiti duo esimesel kontserdil 1975. aastal; M. Kuulbergi Sonaat oli esimene duo tellimusel valminud teos, selle esiettekanne oli 1976. aastal.