Prof. Toomas Siitani loeng Arvo Pärdi loomingust 12. veebr


Pühapäeval, 15. veebruaril kell 10 on Elleri saalis võimalik kuulata Toomas Siitani loengut "Duaalsus ja ühtsus: Arvo Pärdi loomingu kompositsioonilistest ja esteetilistest alustest".

Prof. Siitan tutvustab loengut nii:

"1976. aastal tuli Arvo Pärt (1935) publiku ette esimeste tintinnabuli-stiilis teostega: seda pealtnäha lihtsat kompositsioonitehnikat on ta kasutanud ligi 40 aastat ja vaevalt oskas keegi arvata, kui võimalusterohkeks ja kompleksseks see algselt peamiselt diatoonilisi heliridu ja kolmkõlasid ühendanud tehnika kujuneb. Iseloomulikult on helilooja otsinud selles teid mitmete elementaarsete vastandipaaride (konsonants-dissonants, meloodia-harmoonia, tekst-muusika, struktuur-väljendus, vaikus-heli) ühendavaks lepitamiseks ning sellest taotlusest näib tulenevat ka tema muusika ainulaadne toime. Loeng tutvustab Pärdi kompositsioonilaadi kujunemist ning nii struktuurseid kui ka esteetilisi ja filosoofilisi aluseid, illustreerides teemasid paari teose detailsema analüüsiga."

Toomas Siitan on Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia professor alates 2004. aastast. Prof. Siitan õpetab EMTA-s muusikaajalugu alates 1986. aastast (alates 2004. aastast professorina). Alates 2013. aastast juhib ta EMTA-s muusikateaduse osakonda. Prof. Toomas Siitan on Eesti Muusikateaduse Seltsi esimees ning Eesti Muusikanõukogu aseesimees. Alates 1994. aastast toimub tema juhtimisel Haapsalu Vanamuusikafestival.

Loeng on eesti keeles ja tõlgitakse inglise keelde.

Loeng toimub Rahvusvahelise Kammermuusika Festivali Talveakadeemia raames, mis leiab aset  Elleri muusikakoolis 13.-15. veebruaril 2015.

Fotol: Klaveri taga Arvo Pärt ja kõrval seismas Toomas Siitan. Foto: Andres Tennus/TÜ