Pianist Tanel Joametsal on käsil taas suur turnee Venemaal ja Kasahstanis 28. sept


Pianist ja muusikaakadeemia ning Elleri muusikakooli klaveri- ja improvisatsiooniõppejõud Tanel Joamets on meie enim väljaspool Eestit esinevaid pianiste. Erakordselt rohkesti mängib ta juba aastaid suurtel turneedel soolokavu ning ka orkestritega ida pool, Venemaal Siberi mail ning Kasahstanis. Tänavune turnee kestab 5. septembrist kuni 1. oktoobrini esinemistega 14 kontserdil.

Seekordse reisi esimestel kontsertidel Uljanovski oblastis 5. ja 6. septembril esines Tanel Joamets Uljanovski Riikliku Akadeemilise sümfooniaorkestri „Gubernatorski“ solistina Wolfgang Amadeus Mozarti Klaverikontserdi nr 27 ettekandel. Dirigeeris Oleg Zverev, kontserdid toimusid Uljanovski Muusikamaja 70. hooaja avaõhtul ning Uljanovskist sada kilomeetrit eemal, Kuibõševi veehoidla kallastel asuvas Dimitrovgradis.

9. ja 12. septembril järgnesid sooloõhtud Mordva vabariigi pealinnas Saranskis ning Pjotr Tšaikovski sünnilinnas Udmurtias Votkinskis Tšaikovski Muuseum-mõisa hooaja avaõhtul. 14., 18. ja 20. septembril mängis Joamets Novosibirski Konservatooriumis, Rubtsovskis ja Novosibirski Ülikooli aulas, seejärel 21. septembril Tomski Filharmoonia orelisaalis, 22. septembril Biiski Muusikakolledžis, siis on plaanis soolokavad 25. septembril Omski Firharmoonia orelisaalis, 27. septembril Kustanai Filharmoonias. Reisi viimasteks jäävad soolokontsert 29. septembril Surguti Filharmoonias rahvusvahelisel kunstidefestivalil „60. paralleel“, 30. septembril Neftejuganskis ning 1. oktoobril, kui meil siin väga suurejooneliselt rahvusvahelist muusikapäeva tähistatakse, annab Tanel Joamets oma selle reisi viimase kontserdi Hantõ-Manssiiski kontserdikeskuses „Jugra“.

Tanel Joametsa soolokavades on kõlanud peamiselt Claude Debussy, Fryderyk Chopini, Aleksandr Skrjabini ja Mozarti (Sonaat F-duur) looming, pea kõikjal on ta mänginud Lepo Sumera pala „Pardon, Fryderyk“ ning pidevalt on menukalt läinud tema improvisatsioonid.

Seniste kontserdireiside põhjal on Eesti pianist Tanel Joamets aastaid olnud ainsaid meie kultuurisaadikuid Venemaa Siberis ja Kasahhimaal.

Priit Kuusk, muusikaajakirjanik