Pianist Tanel Joamets lõpetas pika kontserdireisi Venemaal ja Kasahstanis 20. apr

Pianistil ja klaveripedagoogil Tanel Joametsal jäi seljataha 11 sooloõhtuga ulatuslik kontserditurnee Venemaa ja Kasahhimaa kokku üheteistkümnes linnas, tema huvitavates programmides oli ka eesti muusikat.
Kontserdireis algas 30. märtsil Venemaalt Belovo Muusikakoolist ja lõppes 16. aprillil pärast nelja kontserti Kasahstanis taas Venemaal Nižnekamskis. Koguni üheksal kontserdil üheteistkümnest oli peateosena kavas Eduard Tubina kuulus Klaverisonaat nr 2 („Virmaliste sonaat“, 1950), ja Tomskis ning Barnaulis polnud seda kavas sel lihtsal põhjusel, et Joamets oli seda sonaati seal juba varem mänginud.

Teine tähtsam märk kavades Eduard Tubina muusika kõrval oli Claude Debussy prelüüdide ettekanne, tähistamaks helilooja tänavust 150. sünniaastapäeva. Tavaliselt oli kavades 12 või 7 prelüüdi nende esimesest vihikust. Siis veel vene muusikast Aleksandr Skrjabinit ja Sergei Rahmaninovi ning Edvard Griegi ja Fryderyk Chopini palu. Aina oli vaja anda lisapalu, ja nendeks kõlasid Tanel Joametsa enda improvisatsioonid, niisiis oli ka see eesti muusika, nagu ütleb pianist ise.

Belovo Muusikakoolile järgnesid kontserdipaikadena 31. märtsil, 1. ja 7. aprillil  Tomski, Kemerovo ja Barnauli filharmooniasaalid, Biiskis ja Nižnekamskis muusikakolledžid, Venemaal 8. aprillil ka Rubtsovski Kultuuripalee, Kasahstanis 9. aprillist alates Ust-Kamenogorski, Karaganda ja Kustanai filharmooniasaalid ja Pavlodaris 12. aprillil kultuuripalee „Šanõrak“.

Tanel Joamets on meie kõige enam välismaal kontserteeriv pianist, aga ta esineb pidevalt ka Eestis. Venemaa ja Kasahhimaa kontsertide kogemus on tal pikaaegne ja meelepärane, ja kui ta nüüd esines Siberis, siis läinud aasta novembris-detsembris andis ta kontserte vene Kaug-Idas, olles enne seda septembris-oktoobris kontserteerinud Soomes, Rootsis, Taanis, Norras ja Hollandis ning sealgi kaasas Eduard Tubina „Virmaliste sonaat“.

Eestis on Tanel Joametsal käsil heliloojate portreede sari, millest tänavu on toimunud „Griegi portree“ õhtud ja maikuul ees „Brahmsi portreed“ (24. ja 26. mail Põlvas ning Tartus), kus ettekandel ka Johannes Brahmsi ansambliteosed koos ta viiuldajast venna Lasse Joametsa, klarnetist Margus Vahemetsa ja tšellist Leho Kariniga.

Priit Kuusk, muusikaajakirjanik