EMTA tudengid telkisid parkimisplatsil, samas kui Elleri kooli õpilased esinesid uhiuues Tubina saalis 18. nov


Eesti muusikute jaoks oli aasta 1919 väga eriline, sest sel aastal loodi kaks muusikakõrgkooli - üks Tartus, teine Tallinnas. Heino Elleri nimeline Tartu muusikakool tähistas oma 95. a juubelit 15. septembril uhiuues õppehoones, mille keskmes on hea akustikaga kaunis kontserdisaal, mis kannab Eduard Tubina nime. Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia tudengid püstitasid juubelikontserdiks ja Stand-Up Show jaoks oma kooli parkimisplatsile telgi - täpselt sellele kohale on tulevikus plaanis ehitada kontserdisaal. 

Elleri kooli direktrissi Kadri Leivategija ja tema meeskonna saavutus on imetlust väärt. Emotsionaalsust lisas pidulikule päevale seegi, et Kadri Leivategija sõnul oli selle koolihoone püstitamise soov tema isa Ago Russaku ammune idee. Tütar viis oma koolidirektorist isa idee ellu! - see võttis vanematel Elleri kooli vilistlastel silmad märjaks. Kõik ju mäletavad legendaarset Ago Russakut, kelle lesk Silvia Russak samuti külaliste hulgas viibis.

Uus õppehoone läks maksma 2,5 miljonit eurot ja see ehitati Euroopa Regionaalarengu Fondi toel.

Uhiuue õppehoone avatseremoonial jagati tänusõnu tegijatele - arhitektidele Lea Järve-Eeronenile ja Erik Joasaarele, akustikaeksperdile Linda Madalikule, ehitajatele firmast YIT Ehituse AS ja kontserdisaali akustika projekteerijatele soome firmast AKUKON.

Tervitusi tõid ka Elleri kooli kunagised vilistlased, nüüdseks kõrged ametnikud - Laine Randjärv Riigikogu esindajana ja Juko-Mart Kõlar Kultuuriministeeriumist.

Muusikuid oli õnnitlema tulnud ka Tartu linnapea Urmas Klaas. Enne kontserti tervitasid Tartu muusikuid Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia rektor Peep Lassmann, Eduard Tubina Ühingu esimees Vardo Rumessen ja Georg Otsa nim Tallinna muusikakooli direktor Aarne Saluveer.

Elleri kooli direktrissi Kadri Leivategija sõnul hakkavad uued avarad võimalused positiivselt mõjutama kogu Lõuna-Eesti muusikahariduse arengut. Uues, kaasaegse disainiga õppehoones on kontserdisaali kõrval veel ka liikumisstuudio, 12 õppeklassi, helisalvestusstuudio ja harjutusruumid koorile ja orkestrile. Kõige tähtsam on aga see, et Tartu kultuuriruum on saanud juurde väärika kontserdisaali - Tubina Saalis hakkavad toimuma ka avalikud kontserdid linnarahvale.

Pidulikul avakontserdil esinesid Heino Elleri nim muusikakooli õpilased ja õppejõud koos oma kooli sümfoniettorkestriga, mida dirigeeris Lilyan Kaiv ja Elleri kooli kooridega, mida dirigeeris Külli Lokko. Kõlas eesti muusika - Heino Elleri ja Eduard Tubina kõrval ka Pärt Uusbergi, Uno Naissoo, Raimo Kangro ja Eugen Kapi helitööd. Kogu saali pani ahhetama see, kui Elleri sümfoonilise poeemi „Videvik" ajal lava tagasein kokku rullus ja nähtavale tuli kaunis vaade Toomemäe nõlvale. Terve seina ulatuses aken oli tõesti efektne ja üllatus võeti vastu aplausiga. Kontserdi lõpus kutsus direktriss üles pidutsema kuni hommikuni!

Tallinnas oli juubelikontsert seevastu varjutatud kurbuselooriga - EMTA kontserdisaali valmimist on ju oodatud aastaid. Selleks, et kõrgetele poliitkülalistele oma „vaeslapse" seisust toonitada, oligi kontserdipaigaks telk püstitatud. Auväärsed muusikaprofessorid ja just promoveeritud audoktorid istusid mantlites ja mütsides, sest telgis oli külm. Meeleolu läks paremaks siis, kui lavale tuli ansambel „Avarus", mis esitas terve kava kontrabassimängija Mingo Rajandi loomingust. Solistiks oli isikupärase esinemismaneeriga lauljanna Kadri Voorand, saateansambliks tuntud eesti muusikud, kellest eraldi aplausi teenis klarnetist Meelis Vind oma põnevate improvisatsioonidega. Rajandi muusikat on raske sõnades kirjeldada - see on värskete kõlakooslustega improvisatsiooniline muusika, mis kohati tundub olevat kogu ansambli ühislooming, kuigi on näha, et muusikud mängivad etteantud partituurist. Väga hästi valitud luuletekstid aitavad siseneda eriskummalisest energiast laetud muusikamaastikule. Suurepärased muusikud kütsid publiku üles ja teenisid auväärselt publikult vägeva aplausi.

Järgnev teatritudengite Stand-Up Show naerutas publikut veel mitu tundi lisaks. Poleks arvanudki, et tänapäeva Eesti inimesi ja meie elu-olu niivõrd humoorikas võtmes kujutada saab. Väga kosutav etendus tõesti!

Sirje Vihma-Normet