Dirigent Lilyan Kaiv võistles end Russe ooperidirigentide konkursil finaali 29. sept
Mitme muusikakollektiivi juht ning Tartu muusikapedagoog Lilyan Kaiv võttis osa Bulgaarias Russe Ooperiteatris toimunud rahvusvahelisest ooperidirigentide konkursist „Blue Danube“, kus pääses arvukate konkursantide hulgas ka finaalvooru kuue parema hulka.

Rahvusvahelise ooperidirigentide konkursi „Blue Danube“ („Sinine Doonau“) korraldas rahvusvaheline dirigente toetav organisatsioon Blue Danube ImpresarioBulgaarias Russes. Konkurss tehti teoks Russes tegutseva Bulgaaria Riigiooperi jõududega, kelle ruumes kogu kolmevooruline võistlus ka toimus.

Osalejaid oli tulnud kokku 56, kes olid pärit 22 riigist. Esimeses voorus, mis algas 5. septembril, dirigeerisid konkursandid katkendeid Mozarti ooperist „Võluflööt“, iga konkursant sai 40 minutit proovi- ja esinemisaega. II vooru lubati 18 osalejat, kes said igaüks 75 minutit, ja töös oli Bizet' ooper „Carmen“. Lõppvoorus, mis algas 17. septembril ja kuhu kuue parema hulka võitles end välja ka Lilyan Kaiv (39) Eestist, oli töös Puccini ooper „Boheem“. Osavõtjad riigid: Inglismaa, Prantsusmaa, Itaalia, USA, Venemaa, Poola, Austria, Eesti, Holland, Ukraina, Saksamaa, Lõuna-Korea, Jaapan, Colombia, Kanada, Mehhiko, Iraan, Serbia, Hispaania, Šveits, Singapur ja Bulgaaria. 

Konkursi žüriid juhtis dirigent Larry Newland Ühendriikidest, žüriiliikmeid oli Austriast, Rumeeniast, Bulgaariast, Venemaalt. Aukülalisteks oli kutsutud ka ooperijuhte ja mänedžere mitmelt maalt noorema põlve dirigente jälgima (vanusepiirangut konkursil polnud): teatridirektorid Livornost, Rostockist, Brnost, Ostravast, Sarajevost, Itaalia festivalide ja muusikaagentuuride esindajad jt ning nimekad bulgaaria lauljad Darina Takova ning meilgi tuntud Kaludi Kaludov. 

Kuue finalisti hulgas said kolm preemiad ning üks eripreemia: I preemia võitis Lorenzo Coladonato Itaaliast, II ja III preemia said Dmitri Banajev ja Ilja Gaisin Venemaalt, žürii eripreemia Sander Teepen Hollandist, finalistideks olid veel Lilyan Kaiv ja Masanori Mikawa Jaapanist.

Blue Danube Impresario on Viinis resideeriv Austria rahvusvaheline muusikaorganisatsioon, mis korraldab üritusi orkestridirigentidele küll meistrikursuste, orkestrite kontserdireiside, plaadistamiste, orkestriprojektide kui konkursside jms näol. Organisatsiooni peadirektor on USA viiuldaja ja dirigent Anthony Armore, kes hetkel tegutseb ka Sofias asuva New Europe Symphony Orchestra peadirigendina. 

Lilyan Kaiv on Eesti Muusikaõpetajate Sümfooniaorkestri peadirigent, Tartu Elleri kooli orkestri „Eller Sümfoniett“ dirigent ning kooli koorijuhtimisosakonna juhataja ja juhatab ka Eesti Õpetajate Segakoori. Ta on dirigeerinud mitmeid orkestreid Eestis, Venemaal, Lätis, Leedus ja Soomes ning võitnud II preemia Jorma Panula dirigentide konkursil Vaasas.

Priit Kuusk, muusikaajakirjanik

Allikas: http://www.concert.ee/dirigent-lilyan-kaiv-voistles-end-russe-ooperidirigentide-konkursil-finaali

Konkursi pressikonverents, finalistid