Loengkontsert "Muusikud Ülejõel" 20. novembril 16. nov


Reedel, 20. novembril kell 17 toimub linnamuuseumis sarja „Muusikud Ülejõel" teine kontsert. 

Linnamuuseumi kaunis saalis kõlab sügiskuudel Tartus loodud muusika. Muusika-aastale pühendatud kontsertloengute sarjas tutvustab Heino Elleri nim Tartu Muusikakooli muusikaajaloo ja -teooria õpetaja Katrin Aller Tartus 19. ja 20. sajandil tegutsenud heliloojaid. Nende heliloomingut esitavad Elleri kooli õpilased. 20. novembril leiab aset sarja teine kontsert teemal 
"Teekonnad. Tartus XX sajandi algul tegutsenud heliloojaid." 

Tartu on läbi sajandite olnud koduks arvukatele loovisikutele. Seekordsel kontserdil meenutame kolme meie muusikaloo suurimate nimede hulka kuuluvat heliloojat, kellele Tartu on olnud pigem lühikeseks vahepeatuseks. Ajavahemikus 1904–1921 tegutsesid siin paljude teiste hulgas Rudolf Tobias, Mart Saar ja Cyrillus Kreek. Neist kõige kauem jäi Emajõe Ateenasse peatuma Saar - ligi tosinaks aastaks, ja vähim oli siin Kreek – vaid aastakese. Kõik nad said muusikalise kõrghariduse Peterburi konservatooriumis. Nad kuulusid generatsiooni, mis asus noores Eesti vabariigis muusikakõrgkoole rajama ja neis õpetama. Samuti arenes nende kaudu eesti rahvuslik muusikalooming. Tobiase ja Saare varasemad, sh Tartus loodud teosed olid siinsele publikule liiga uuenduslikud. Toonases ajakirjanduses puhkes arvukalt diskussioone teemal, mis on hea maitse piir, kui moodne on veel ilus, kas vana rahvaviisi sünnib siduda uute muusikaliste väljendusvahenditega jms. Emotsionaalne arutelu kasvatas kuulajaskonda, kuna juba 1920.–1930. aastatel tegutses Tartus Heino Elleri koolkond, mis oli toonase Eesti modernismi lipulaev.
Kas nüüd, sada aastat hiljem, näib meile siis loodud muusika juba harjumuspärasena või hoopis vanamoodsana või vastupidi – on ikka veel teatud aspektides üllatav? Kontserdi lõpuks meenutame ühe kauneima teosega ka elupõlist Tartu heliloojat, pedagoogi, muusikakriitikut, dirigenti ja viiuldajat Eduard Oja (1905–1950), kel möödus tänavu ümmargune arv aastaid nii sünnist kui surmast. 
 
Sarja teisel kontsertloengul räägib Katrin Aller 20. sajandi algupoole Tartu muusikaelust ja siin tegutsenud heliloojatest. Kontserdil esinevad Elleri muusikakooli õpilased Kristjan Rudanovski (viiul), Kärolin Orav (laul) ja Carolin Karo või Arno Gabriel Humal (klaver). 
 
Sissepääs muuseumipiletiga. 
 
Lähem info: Marge Rennit, tel 7461900, 5256411