Larry Appelbaum külas Elleri koolis (täiendatud) 15. apr


18.–27. aprillini viibib Eestis jazziajaloolane, ajakirjanik ja USA Kongressi raamatukogu muusikaosakonna teadur Larry Appelbaum, kes annab Tallinnas, Tartus, Pärnus ja Narvas muusikaõppuritele ja -õpetajatele jazziteemalisi loenguid ning kohtub muusikaajakirjanikega.

Meie kooli õpilastega kohtub ta 24. aprillil.

Appelbaum viibib Eestis USA saatkonna ja Eesti Jazzliidu kutsel, tähistamaks Eestis ülemaailmset jazzikuud (Jazz Appreciation Month), mis sai alguse Appelbaumi kodulinnas Washingtonis. Ehkki Appelbaum viibib Eestis esmakordselt, on ta meie jazzmuusikaga kursis.

Larry Appelbaum on maailmas tunnustatud jazzispetsialist. Just tema on leidnud mitu Thelonious Monki, John Coltrane´i ja Lester Youngi ajaloolist salvestust. Alates 1981. aastast töötab ta USA Kongressi raamatukogus, täites erinevaid rolle heliinsenerist kuraatori, haridus- ja arhiivindusspetsialistini. Appelbaum kuulub Grammy auhinna jazzikategooria nominatsioonikomiteesse, ta on töötanud produtsendi ja kontserdikorraldajana ning konsultandina paljude jazzialgatuste juures üle maailma. Tema hiljutine suurem töö konsultandina hõlmab Venemaa jazziarhiivi ja uurimiskeskuse loomist koostöös Vene kolleegidega. Ajakirjanikuna on Appelbaum teinud aastaid kastööd maailma jazziajakirjanduse eliiti kuuluvale JazzTimesile. Ta kirjutab ja pildistab USA, Vene kui ka Jaapani trüki- ning veebiväljaannetele. Alates 1981. aastast töötab ta vabatahtliku jazzitoimetajana raadiojaama WPFW-FM heaks, mis levib üle maailma. Tema saadetes on korduvalt kõlanud ka eesti muusika.

Eestis pühendub Appelbaum kohtumistele muusikaõpilaste, -õpetajate ja ajakirjanikega. Keskmes on vestlused jazziajaloost, samuti arutelud jazzi hetkeseisust maailmas ning noorte muusikute rahvusvahelistest karjäärivõimalustest. Tema kohtumiste korraldamisele on õla alla pannud tunnustatud jazzmuusikud ja pedagoogid Jaak Sooäär, Oleg Pissarenko ja Marek Talts.

Larry Appelbaumi ajakava Eestis:

20. aprill kohtumine Jazzkaare noorte veebireporteritega
21. aprill seminar Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia tudengitele
22. aprill kohtumine Pärnu muusikakoolis õpilaste ja õpetajatega
23. aprill kohtumine Narva kolledžis Narva ja Sillamäe muusikaõpilaste ja –õpetajatega
24. aprill kohtumine Tartus H. Elleri Muusikakooli õpilaste ja õpetajatega
25. aprill kohtumine Tallinna üldharidsukoolide tudengitega
25. aprill kohtumine muusikaajakirjanikega

Koostööpartnerid ja toetajad USA Suursaatkond Eestis, Eesti Kultuurkapital, USA Kongressi raamatukogu, EMTA, Otsa kool, Elleri kool, Jazzkaar, Narva jazziklubi, Narva kolledž, Sillamäe muusikakool, Tartu jazziklubi, Pärnu muusikakool, Pärnu Endla jazziklubi, Eesti Muusikaõpetajate Liit jt.

Madli-Liis Parts