top of page
  • Writer's pictureEller

Lisanne Pappel pälvis Noore Õpetlase stipendiumi

3. augustil Tallinna Muusika- ja Balletikoolis toimunud pidulikul tunnustusüritusel anti üle Noore Õpetlase stipendiumid, millega toetatakse gümnaasiumi lõpetanud noorte haridustee jätkamist mainekates välisriigi ülikoolides. Ühekordse stipendiumi suurus on 5000 eurot.


„Haridus annab oskuse maailma vaadelda, näha seoseid ja leida uusi vaatenurki. Hariduse abil näeme kaugemale. Eesti vajab meie noorte pilku, nende pilku vajab maailm. Ja siin ei ole vahet, millise valdkonna on meie noored valinud. Me ei saa öelda, et juristi pilk ühiskonnale on õigem kui kunstniku või loodusteadlase oma. Igaüks on treenitud nägema eri tahke ning nende kokku liitmine on see, mis toob meile paremad otsused, hoolivama ühiskonna ja innovaatilisema tuleviku,“ sõnas president Alar Karis. „Mil iganes olen meie noorte inimestega vestelnud, on minu soovitus olnud jätkata oma hariduse teed Eestist kaugemal. Minna ja vaadata. Ja tagasi tulla. Sest ka kogemus mõnest teisest koolkonnast, teisest ühiskonnast või teisest haridussüsteemist teritab pilku,“ lisas ta.


Riigipea tänas ka ettevõtjaid, kes on otsustanud noorte tulevasi õpinguid toetada. „Haridusse panustamine on märk pikast vaatest ja oma riigi tulevikust hoolimisest. Jagatud stipendiumid on seemned, loodetavasti mitte ainult stipendiumi saanud noorte tuleviku rohtaeda, vaid ka eeskujuks teistele, seemned, millest kasvavad uued algatused meie hariduse toetamiseks,“ ütles president Karis.


Haridus-ja teadusminister Kristina Kallase tõdes, et tänased noored teevad haridustee jätkamisel väga teadlikke, oma tugevustest lähtuvaid valikuid ning õpitakse südamelähedast eriala, olgu selleks siis kunst või õigusteadus. „Välisülikoolides õppima asudes olete just teie Eesti hariduse saadikud, kelle sõna, mõtte ja tegude järgi hinnatakse Eestit, tema suurust. Tänu meie usule haridusse ei ole me väike riik. Eesti on eriline ja selle teevad eriliseks just teiesugused tublid ja nutikad noored,“ sõnas minister ning avaldas lootust, et välisülikoolist saadud väärtusliku teadmiste ja oskuste pagasiga naastes saavad tänastest stipendiaatidest meie riigi tulevikku panustajad.


5000-eurose stardirahaga saab noor rahastada oma esimest õpingute aastat. Stipendiumifondist poole paneb välja rohkem kui 10-liikmeline eratoetajate grupp, kellest mitmed on stipendiumi toetanud rohkem kui 10 aastat. Omalt poolt panustavad stipendiumi suurusesse ka endised stipendiaadid, kes on oma õpingud lõpetanud.


Sihtriikide osas on jätkuvalt populaarne Holland. Lisaks on esindatud ka Suurbritannia, Rootsi, Itaalia, Ameerika Ühendriikide, Soome, Lõuna–Korea, Taani, Šveitsi ja Saksamaa ülikoolid. Esmakordselt on sihtriikide seas ka Iirimaa ja Belgia.

Erialade valik ulatub reaalainetest kunsti ja muusikani. Õppima asutakse nii arhitektuuri ja ehituse, loodusteaduste, informatsiooni- ja kommunikatsioonitehnoloogia, turvateenuste, õigusteaduste, humanitaaria, kunstide, sotsiaal-ja käitumisteaduste kui ka tehnikaga seotud erialadel.

Lōuna-Koreasse õppima suunduv Keitlin Ossis sõnas, et riik puges tema südamesse pea viis aastat tagasi. „Lisaks rikkalikule kultuurile on Korea ka tehnoloogiselt väga arenenud ja kütkestav, mis sobib mulle kui matemaatika ja IT huvilisele suurepäraselt ning mis süvendas minu soovi minna just sinna õppima,“ sõnas ta.


“Minu eesmärk on tuua välismaalt Eestisse kogemusi, mida siin veel pole ning ühtlasi võtta tudengielust maksimum — leida väljakutseid ja panna pidu kõikjalt pärit sõpradega!“ kirjeldas oma eesmärke Saksamaal õpinguid alustav Ats Marek Tender.

Tänavu antakse stipendiume välja juba 20. korda. Kokku on alates 2004. aastast välja antud üle 200 stipendiumi. Sel aastal esitati tähtaegselt rekordarv taotlusi – 66.


Noore õpetlase stipendium (NÕS) on Eesti ettevõtjate, Haridus- ja Teadusministeeriumi ning Haridus-ja Noorteameti koostöös välja antav stipendium, mille eesmärgiks on toetada Eestist pärit andekate keskharidusega noorte kõrghariduse tasemel õpinguid tunnustatud väliskõrgkoolides.


Teiste hulgas pälvis stipendiumi ka meie villistlane Lisanne Pappel, kes jätkab õpinguid Amsterdami konservatooriumis.


FOTO EIKO LAINJÄRV

51 views

Comentarios


bottom of page