Alo Põldmäe – helilooming

Haridus ja teenistuskäik:

Alo Põldmäe on töötanud H. Elleri-nim. Tartu Muusikakoolis heliloomingu õpetajana alates 2009. aasta 1. septembrist.

Ta on lõpetanud 1964. aastal Tartu Muusikakooli oboe erialal (õp. Jaan Hargeli klass) ja Tallinna Riikliku Konservatooriumi 1970. aastal kompositsiooni erialal (prof. Heino Elleri klass).

Töötanud muusikatoimetajana Eesti Raadios ja „Tallinnfilmis”, oboemängijana ERSO-s, olnud Eesti Heliloojate Liidu juhatuse vastutav sekreär ja aseesimees, 1993 – 2009 töötanud Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumi muusikaosakonna juhatajana.

Heliloomingu õpetajana on tegutsenud alates 1983. aastast ja koolitanud noori heliloojaid Tallinna Muusikakeskkoolis (1983 – 2010), G. Otsa-nim. Tallinna Muusikakoolis (1993 – 2000 ja 2003 – 2010), Nõmme Muusikakoolis (1990 - 1997), Saku Muusikakoolis (2003 – 2006) ja aastast 2009 Tartu II Muusikakoolis.

Viinud läbi laste ja noorte loomingupäevi Nõmme, Tartu II, Saku, Kiili, Rakvere ja Tabasalu muusikakoolides.

A. Põldmäe juures on õppinud üle 80 loominguõpilase, neist suur osa on jäänud heliloomingule truuks ja terve rida on Eesti Heliloojate Liidu liikmed: Ülo Krigul, Tõnu Kõrvits, Mari Vihmand, Helena Tulve, Liis Jürgens, Vsevolod Pozdejev, Aare Kruusimäe, Kristjan Kõrver, Aaro Pertmann, Mari Amor, Evelin Kõrvits jt.

Alates 2005. aastast on A. Põldmäe korraldanud festivali Eesti Muusika Päevad raames noorte heliloojate kontserte, kus erinevate muusikakoolide loominguõpilased tutvustavad oma paremaid helitöid.

Loominguline tegevus: 72 oopust, sealhulgas 2 balletti, 3 kammerooperit, 1 muusikal, 3 kontserti orkestriga, 5 klaveri- ja 3 viiulisonaati, arvukalt teoseid erinevatele kammerkoosseisudele, muusikat lastele ja filmimuusikat.

Helitöödest on trükis ilmunud: kogumik lastelaule, klaveripalade kogumik lastele, Konsert oboele ja orkestrile, orkestrisüit balletist „Merineitsi”, Sonatiin altflöödile ja kitarrile, süit 2-le klaverile „Loire’i lossid”, „Prelüüd, fugett ja postluudium” 4-le flöödile ja löökpillidele, 1. ja 2. viiulisonaat, Klaverisonaat nr. 4 jpt. Rida teoseid on salvestatud heliplaatidele (LP – autoriplaat sümfoonilise ja kammermuusikaga, LP – autoriplaat lastemuusikaga).       

Muusikateadlasena on A. Põldmäe avaldanud kogumikud „Ludvig Juht ja tema kontrabass” (2003) ja „Kallis Niina!” (Raimond Valgrest, 2010).

Muusikateduslikke töid ja artikleid on ilmunud ajakirjades „Teater. Muusika. Kino”, „Muusika”, „Akadeemia”, „Kultuur ja Elu”, „Looming”, „Haridus”; ajalehtedes „Sirp”, „Postimees”, „Tartu Postimees”, „Maaleht”, „Õpetajate leht”, ”Videvik” ja maakondlikes ajalehtedes.

Muusikateduslike tööde põhiteemad on kontrabassikunstniku Ludvig Juhti elu ja tegevus, eesti klaveriehituse ajalugu, Välis-Eesti muusika (M. Korjus, Leo Virkhaus, Ed. Tubin, N. Põld, R. Toi) ja Baltisaksa muusikud Eestis (V. Tilting, Joh. Paulsen, S. Antropoff-Hoerschelmann). Korraldanud 21 muusikateaduslikku konverentsi, sümpoosioni ja muusikafestivali (ka rahvusvahelisi), arvukalt näitusi eesti muusikutest ja seoses eesti muusika tähtpäevadega, teinud Eesti Raadiole raadiosaateid (sari „Arhivaarseid avastusi” – 43 saadet). 

A. Põldmäe on aastast 1971 Eesti Heliloojate Liidu ja aastast 1998 Eesti Muusikateaduse Seltsi liige.

Preemiad: Eesti Kultuurkapitali aastapreemia (2006); H. Elleri-nim. muusikapreemia (2007).

Muu tegevus:

-          Eesti Rahvusliku Klaverimuuseumi asutaja, muuseumi kontseptsiooni ja haridusprogrammi koostaja, aastast 2009 muuseumi juhatuse esimees

-          Eduard Tubina Muuseumi nõukogu liige, muuseumi nõustaja ja haridusprogrammi koostaja

-          Rahvusvahelise Muuseumiühingu (ICOM) liige

-          Tallinna Jaani kiriku orelifondi juhatuse liige

-          Eesti Muinsuskaitse Ameti pillide ekspertkomisjoni liige

Harrastused: loodusvaatlused, matkamine, loodusfotograafia – „muusikalised” puud (a-il 2007 – 2011 44 fotonäitust üle Eesti ja välismaal).

Tagasi>