Kammermuusika Talveakadeemia 13.-15. veebruar 2015 Heino Elleri nim. Tartu Muusikakool


Rahvusvaheline kammermuusika festival Kammermuusika Talveakadeemia toimub 13.–15. veebruaril 2015 Tartus, Heino Elleri nimelises muusikakoolis. Festival on suunatud keskastme õpilaste (vanuses 15–22) ansamblilise tegevuse arendamiseks.

Ootame osalema klassikalisi kammeransamblikoosseise (v.a. klaveriduo), ka kvartette ja lauluansambleid. Palume igal ansamblil ette valmistada 20–30 minutiline programm meistriklassis osalemiseks.

Festivali raames toimuvad mitmed kammermuusika kontserdid, meistrikursused, loengud. Ansambli koosseisus võib kasutada illustraatoreid. Repertuaari valik on vaba.

Akadeemia õppejõududeks on EVAN ROTHSTEIN (Inglismaa), PETRAS KUNCA (Leedu), MAJA NOSOWSKA (Poola), JUNIO KIMANEN (Soome), MARJE LOHUARU (Eesti).

Registreerimise tähtaeg oli 19. jaanuar 2015.

.......................................................................

PROGRAMM

Reede, 13.02.2015 

14.00 - 18.00 meistriklassid  

19.00 avamine ja kontsert Elleri saalis 

Laupäev, 14.02.2015 

10.00 - 16.30 meistriklassid 

17.00 väljasõit Alatskivi lossi 

18.00 kontserdi proov Alatskivi lossis

19.00 kontsert Alatskivi lossis 

Pühapäev, 15.02.2015 

10.00 - 11.30 Loeng "Arvo Pärt" lektor prof. Toomas Siitan EMTA Elleri saalis /loeng on eesti keeles, tõlgitakse eesti keelde)

12 - 13.30 meistriklassid ja saaliproovid 

14 - 16 kontsert ja lõpetamine Tubina saalis 

....................................................................

KONTSERDID

Avakontsert 13. veebruaril kell 19 Elleri saalis

Kammerkontsert 14. veebruaril kell 19 Alatskivi lossis

Lõppkontsert 15. veebruaril kell 14 Tubina saalis

....................................................................

Õppejõududest: 

EVAN ROTHSTEIN 

Evan Rothstein on õppinud Eastmani ja Yale'i Muusikakoolis ning Indiana Ülikooli juures asuvas Jacobsi Muusikakoolis. Viimases kaitses ta muusikadoktori kraadi viiuli interpretatsioonis dissertatsiooniga Charles Ives'ist nimeka Ives'i uurija J. Peter Burkholderi juhendamisel. 

Tema viiuliõpetajate hulka kuuluvad Nelli Shkolnikova, James Buswell ja Stanley Ritchie (barokkrepertuaar). Ta on teinud koostööd Clevelandi, Tokio, Julliardi, Fine Artsi ja Borodini kvarteti liikmetega. Samuti on ta õppinud viiulipedagoogikat Mimi Zweigi juures ning töötanud viimase assistendina.

1989 kolis ta Pariisi, õppis Harriet Hale Woolley stipendiaadina Veda Reynoldsi juures. Seejärel esines nii soolo- kui kammermuusikuna Euroopas, olles 6 aastat ka Spoleto muusikafestivali Festival dei due mondi orkestri liige.

2004-2010 oli Rothstein Euroopa Kammermuusika ProQuartet keskuse pedagoogiline konsultant. Ta on valitud kaks korda järjest Euroopa Kammermuusika Õpetajate Ühingu esimeheks. Paar korda kuus kirjutab ta kolumni kammermuusika õpetamisest ajakirjale „Ensemble Magazine“. 

Ta on õpetanud 1992. aastast viiulit Pariisi regiooni erinevates konservatooriumites ning korraldanud workshope nii lastele kui täiskasvanud asjaarmastajatele. 1997. aastast õpetab ta kammermuusikat Indiana Ülikooli suvistes keelpilliakadeemiates Bloomingtonis.

Rothsteinil on ka Pariisi 8., Saint Denis' Ülikooli teaduskraad muusikateaduses, mille saamiseks keskendus ta Georges Aperghise eksperimentaalse muusikateatri uurimisele. 2001-2012 töötas ta muusikateoste vormianalüüsi ning muusikaajaloo õppejõuna. Ta on avaldanud artikleid erinevates väljaannetes, kirjutades mitte ainult Ives'ist või Apergisest, vaid ka laiemalt muusikast ning ühiskonnast, Steve Reichi minimalismist kuni Broadway muusikalideni. Viimastel aastatel on ta teinud koostööd selliste organisatsioonidega nagu Olive Music, Théâtre de Châtelet ja Cité de la musique, produtseerides kontserte, CD-programme jm.

Ta on pidanud loenguid ja osalenud nii rahvusvahelistel konverentsidel kui interaktiivsetes workshopides, võtnud osa paljude kammermuusika konkursside žüriide tööst kogu Euroopas.

Praegu on Evan Rothstein Londoni Guildhalli Muusika- ja Teatrikooli keelpilliosakonna juhataja asetäitja. 

.....................................................................

PETRAS KUNCA

Petras Kunca õppis viiulit Leedu Riiklikus Konservatooriumis Vilniuses ja jätkas õpinguid P. Tšaikovski nim. Konservatooriumis Moskvas. Ta on Vilniuse Keelpillikvarteti asutajaliige. Kvartett on andnud üle 2500 kontserdi, esinenud Euroopas, USAs, Kanadas, Ladina-Ameerikas, Aasias, Aafrikas, saavutanud esimese preemia rahvusvahelisel keelpillikvartettide konkursil Liege'is, Belgias. 1998-2004 oli P. Kunca Keelpilliõpetajate Kammerorkestri dirigent, aastal 2006 asutas keelpillikvarteti Akadeemia.
P. Kunca on Leedu Muusika-ja Teatriakadeemia professor, Euroopa Kammermuusika Õpetajate Assotsiatsiooni juhatuse liige. Ta on läbi viinud viiuli, keelpillikvartettide ja kammeransamblite meistriklasse kolmes Balti riigis, Soomes, Rootsis, Taanis, Poolas, Saksamaal, Austrias, Hispaanias, Portugalis, Prantsusmaal, Suurbritannias. On olnud žürii liige mitmetel kohalikel ja rahvusvahelistel kammeransamblite konkurssidel. Prof P. Kuncale on omistatud Riiklik Autasu ja Leedu Suurvürsti Gediminase orden.

.....................................................................

MAJA NOSOWSKA

Alustas klaveriõpinguid 4-aastaselt. Lõpetas Varssavi Riikliku Muusikakolledži kaunite kunstide magistrikraadiga (MFA) professorite Natalia Hornowska ja Jerzy March­wiński klassis. Edasi õppis Tšaikovski-nimelises Moskva Konservatooriumis Tatjana Nikolajeva ning Sienna Chigiana Akadeemias Guido Agosti, Ricard Bren­golo ja Alain Meu­nier juures.

Juba Varssavis oli hakanud sügavamat huvi tundma kammermuusika vastu, millele ongi pühendanud kogu oma professionaalse elu nii selle esitaja kui õpetajana. Võitnud mitmeid auhindu rahvusvahelistel kammermuusika konkurssidel.

Esineb aktiivse kammermuusikuna kogu Euroopas, aga ka USAs, Kuubas jm. On astunud üles selliste nimekate muusikutega nagu Kaja Danc­zowska, Jad­wiga Rappé, Oleg Krys, Ivan Monighetti, Milos Sadlo, Michael Flaks­man, Jean Fournier, Wolf­gang Marscher jpt.

Mänginud väga erinevate koosseisudega ning erinevas stiilis muusikat, teinud erinevaid raadio- ja televisioonisalvestisi ringhäälingustuudiotes üle kogu Euroopa.

Eriti südamelähedane on Nosowskale Schuberti, Brahmsi ning Szymanowski looming, aga ka prantsuse heliloojate teosed.

Nosowska juhib juba palju aastaid Frederic Chopini Muusikaakadeemia kammermuusika klassi. Viimastel aastatel õpetab kammermuusikat ka Varssarvi F. Chopini nimelises muusikakeskkoolis. Andnud meistrikursuseid Poolas, USAs, Hollandis, Itaalias. Ühena viimastest võiks mainida meistrikursust lauljatele ja pianistidele Epsom Kolledži Colla Voce Svekoolis.

Nosowska on eriliselt pühendunud klassikalise kunstlaulu uurimisele. Teda huvitavad muusikahariduse erinevad süsteemid ning võimalus neid süsteeme kasutada ja ühendada.

.....................................................................

JUNIO KIMANEN

Õppis klaverit Sibeliuse Akadeemias Marita Viitasalo ja Juhani Lagerspetzi klassis. Seejärel jätkas õpinguid Itaalias ja Prantsusmaal Konstantin Bogino juures. On andnud kontserte nii solisti kui kammermuusikuna Soomes, Venemaal, Prantsusmaal, Itaalias, Kanadas ja Jaapanis ning esinenud mitmetel muusikafestivalidel. Kimanen tegutseb aktiivselt ka kammermuusika ning klaveri õpetajana, samuti annab välja mitmeid muusikahariduslikke kirjutisi. Aastast 2002 on ta ka Kuhmo kammermuusika kursuste kunstiline juht.

.....................................................................

MARJE LOHUARU
Pianist Marje Lohuaru on pälvinud tunnustust eelkõige hinnatud kammermuusikuna. Lisaks on ta pedagoog ja aktiivne muusikaelu tegelane.

Lohuaru lõpetas aastal 1968 Tallinna Muusikakeskkooli Hilja Olmi klaveriklassi ning 1973. aastal Tallinna Riikliku Konservatooriumi professor Heljo Sepa juures. Õpingud jätkusid Marina Karandašova kammeransambliklassis Leningradi konservatooriumi assistentuuris, mille lõpetas 1981. aastal.

Alates Tallinna Riikliku Konservatooriumi lõpetamist kuni tänaseni on Lohuaru olnud seotud Eesti Muusika- ja Teatriakadeemiaga: 1973–1978 töötas ta kontsertmeistrina, alates 1981. aastast kammermuusikaosakonna õppejõuna (1991–1997 osakonna juhataja, 1988 dotsent ja 1998 professor), 1992–1993 tegutses Lohuaru ühtlasi ka rektori abina välissuhete alal ning aastast 1993 on ta välissuhete prorektor. Lohuaru aktiivne tegevus sel alal on toonud Eesti Muusika- ja Teatriakadeemiale üle 50 koostöölepingu erinevate muusikakõrgkoolidega Euroopas, lisaks mitmeid tunnustatud välisprojekte programmide Kultuur 2000, TEMPUS, Socrates/Erasmus ning samuti Jaapani Valitsuse kultuuriabi raames. Akadeemilise eksperdina on Lohuaru korduvalt käinud Euroopa Komisjoni juures hindamas kõrgharidusprojekte. 

Kammeransambli õppejõuna on Lohuaru teinud palju üliõpilaste ansamblimängu edasiarendamiseks ja repertuaari laiendamiseks. Tema õpilaste hulka kuuluvad muu hulgas Jana ja Mihkel Peäske, Tuuli Teder ja Selvadore Rähni, Ruth Haav ja Kaido Kelder, Ralf Taal ja Virgo Veldi. Lisaks on Lohuaru juhendanud meistrikursusi Soomes, Rootsis, Saksamaal, Venemaal, Itaalias ja mujal ning osalenud Eesti ning samuti mitme rahvusvahelise konkursi žürii töös.   

Nii lauljate kui ka instrumentalistide hulgas hinnatud ansamblipartnerina on Lohuaru teinud koostööd selliste interpreetidega nagu Urve Tauts, Pille Lill, Riina Airenne, Ulrika Kristian, Urmas Vulp, Mare Teearu, Peeter Paemurru, Jelena Komarova ja Marianne Boettcher. Ta on esinenud festivalidel Soomes, Saksamaal, Venemaal, Kanadas ja mujal. 

Lohuaru on olnud Eesti Muusikanõukogu juhatuse liige (1995–2005) ja Eesti Kultuurkapitali helikunsti sihtkapitali esimees (2003–2005). Aastast 1996 on ta UNESCO Eesti Rahvusliku Komisjoni liige, aastast 2004 ELIA (European League of the Institutes of the Arts) juhatuse liige, Euroopa Liidu haridus- ja kultuuriprogrammide ekspert ning Eesti Interpreetide Liidu juhatuse liige (2002–2008 juhatuse esimees). Lohuaru on pälvinud 2005. aastal Valgetähe V klassi teenetemärgi. 

Lohuaru on salvestanud muusikat Eesti Raadios ja Eesti Televisioonis (näiteks saated „Kontsertstuudo”, „Ideest oopuseni”). Koos viiuldaja Ulrika Kristianiga on ilmunud CD „Muutunud maastik” (Eesti Raadio, 1998) ning kogumikplaadil „To reach yesterday” (Megadisc, 2003) esitab Lohuaru Lepo Sumera vokaalmuusikat koos sopran Pille Lillega. 

© EMIK 2008
www.emic.ee

Koolitused

Telli uudisvoog »