Riivo Kallasmaa (oboe), Kadri-Ann Sumera (klaver) E 13. oktoober 2014 kell 18 Tubina saal

Riivo Kallasmaa (oboe), Kadri-Ann Sumera (klaver)
Eesti Interpreetide Liidu külaliskontsert
Kava 
 
Maurice Ravel (1875-1937) - Piece en forme Habanera 

Oliver Messiaen (1908-1992) - klaveritsüklist "20 pilku Jeesuslapsele"   
"Risti pilk", "Prohvetite, karjuste ja tarkade pilk”  
 
Maurice Ravel - Sonatiin (seade oboele ja klaverile)
Modere
Mouvement de Menuet 
Anime  
 
Gordon Jacob (1895-1984) - Sonatiin  
Adagio
Allegro giocoso 
Lento alla Sarabanda 
Allegro molto vivace  
 
Claude Debussy (1862-1918) - Arabesk nr. 1, prelüüd "Ondine" (Prelüüdide II vihikust)  
 
Benjamin Britten (1913-1976) - Temporal Variations 
Theme. Andante Rubato 
Oration. Lento quasi recitativo 
March. Alla Marcia 
Excercises. Allegro molto e con fuoco 
Commination. Adagio con fuoco 
Chorale. Molto Lento 
Walz. Allegretto Rubato 
Polka. Tempo di polka. Allegro  
Resolution. Maestoso. Non troppo Lento 

See sügiseselt värviküllane ja helge kava on mängurõõmust ja teatraalsuse vaimust kantud. Prantslased Ravel ja Debussy on tuntuimad impressionistid muusikas, ent ometi üsna erinevad – Debussy helikeel on helgem ja heledam, Raveli looming on kontrastsem – ühelt poolt on tal enam kirglikult lõõmavaid värve, teisest küljest kasutab rohkem ka klassitsistlikult rangemaid vormivõtteid (nagu Sonatiinis). Messiaen vaimustus ja võttis eeskuju neist mõlemast, ent lõi siiski talle täiesti ainuomase helikeele. Selles kavas esitatavates teostes prevaleerivad süngevõitu jumalik vääramatus ja omalaadne kakofooniline koomika.

Lisaks prantslastele tuleb ses kavas esitusele kahe inglise autori muusika. Tänapäeval üsna vähetuntud Gordon Jacob oli omal ajal väga tunnustatud helilooja ning tema loomingus on suur osatähtsus just puhkpillimuusikal. Sonatiin koosneb neljast kontsentreeritult karakteersest lühikesest pildikesest. Kontserdi lõpulugu, Britteni Variatsioonid, on kui teatrilavalt maha astunud – oboeist ja pianist astuvad siin nii tihedasse dialoogi, et tundub lihtne igale osale lausa oma sõnaline vaste leiutada. See lugu puhkeb ellu just laval, kahe muusiku omavahelisest suhtlemisest ja üksteise repliikidele reageerimisest.

Riivo Kallasmaa on õppinud oboed Tallinna Muusikakeskkoolis (õp. T.Loorits) ning Eesti Muusikaakadeemias (õp.O. Ainomäe). Ta on end täiendanud Brüsseli Kuninglikus Konservatooriumis (P.Dombrecht) ning Jeruusalemma Muusika- ja Tantsuakadeemias (D. Carmel). Riivo on osalenud ka mitmetel meistrikursustel (T. Indermühle, H. De Vries). 1999. aastal saavutas Riivo Kallasmaa teise preemia Vabariiklikul Noorte Puhkpillimängijate konkursil ning aastal 2003 pälvis ta maineka Holland MusicSessions stipendiumi. Aastal 2006 võitis Riivo festivali “Con brio” ningsaavutas Tartu Noore Kultuurikandja tiitli. Aastast 2001on Riivo Kallasmaa töötanud Rahvusooper Estonia Sümfooniaorkestris, Eesti Riiklikus Sümfooniaorkestris ning Vanemuise Sümfooniaorkestris.

Aastatel 2003–2004 oli ta Nyyd Ensemble’i liige. Kallasmaa osaleb aktiivselt TallinnaKammerorkestri töös ning kuulub ansamblitesse Vox Clamantis ja Ensemble VocesMusicales. Ta on esinenud nii solistina kui ka kammermuusikuna Hollandis,Prantsusmaal, Saksamaal, Iisraelis, Soomes, jm.

Kadri-Ann Sumera on õppinud Tallinna Muusikakeskkoolis (õp. M. Bürger, Ü. Sisa, M. Pakri), Eesti Muusikaakadeemias (prof. P. Lassmann, diplom cum laude) ning Kölni Muusikakõrgkoolis (prof. A. Valdma), kust sai nov. 2004 magistridiplomi (Konzertexamen). Oli aastatel 2000/1 DAAD (Deutsche Akademische Austauschdienst) stipendiaat. 2004/5 oli Sumera Ensemble Modern`i stipendiaat Frankfurdis.

Sumera on saavutanud tunnustust mitmetel konkurssidel, näit. II preemia TV-konkursil „Alternatiiv“ (Riia, 1997), eripreemia EPTA rahvusvahelisel pianistide konkursil Zagrebis (2003), diplom ja eripreemia Eesti pianistide konkursilt (1994 ja 2002). Sumera on esinenud mitmetel festivalidel, näit. „Arvo Pärt in NRW“, „Sommerakademie in Bad Sobernheim“, „Quantensprünge”, (Saksamaa), Klaver06, NYYD, Eesti Muusika Päevad, Tartu Noorte Heliloojate Festival (Eesti) jne. On teinud lindistusi Eesti Raadiole ning Antes Editionile. Olulisel kohal on ka tihe koostöö mitmete tänapäeva heliloojatega. Esinenud solistina Dresden Sinfonietta, Pärnu Linnaorkestri ja ERSO ees.
Alates sügisest 2004 Eesti Interpreetide Liidu liige, 2006. ja 2007. aasta Interpreetide Liidu stipendiaat ning olnud ka Interpreetide Liidu juhatuses. Alates sügisest 2007 töötab Tartus Heino Elleri nimelises muusikakoolis ja tegutsenud ka Klassikaraadio saatejuhina. Lisaks pedagoogilisele ning kontserttegevusele on ka koolikontserte korraldava MTÜ Muusikasõprade Seltsi üks eestvedajatest.


Kontserdid

Telli uudisvoog »