Muusikat kahele klaverile K 31. mai 2017 kell 18 Tubina saal

Muusikat kahele klaverile
Kavas tänavuse juubilari Jaan Räätsa Marginaalid, Katrin Alleri Remargid ja Adena Antoni Ääremärkused.

Esitavad Ebe Müntel ja Jorma Toots, Eva Lotta Lepp ja Liisa-Maria Marrandi ning Oskar Daniel Telgmaa ja Anu Sihv.

KAVA

Jaan Rääts 12 osa tsüklist 24 marginaali op. 68
Ebe Müntel ja Jorma Toots

Katrin Aller 12 remarki
Eva Lotta Lepp ja Liisa-Maria Marrandi

Adena Anton 5 ääremärkust
Oskar Daniel Telgmaa ja Anu Sihv

Tänane kontsert esindab õpetaja-õpilase järjepidevuse liini nii autorite kui interpreetide osas. Samasugust nimme taotletud ühtsust kannavad ka teoste pealkirjad, ehkki nende kirjutamise vahele jääb üle kolmekümne aasta.

Ebe Müntel ja Jorma Toots on koos mänginud üle 13 aasta. Nad on esinenud klassikalise duona ning ka orkestriga, esitades oma tegutsemisaja vältel alati rohkesti eesti heliloojate muusikat.

Katrin Alleri “Remargid” on kirjutatud ühe hooga põhiliselt 9. ja 10. juunil 2016, tehes parasjagu ansambliproove ühe sõbraga. Seetõttu on pealkiri vägagi kohane. Oma õpetaja Räätsa tsükkel on olnud kaudseks eeskujuks nii stiililt kui ideelt, ehkki laenukillukesi leidub laiemaski kaares Vivaldist Schnittkeni. Päris otsene pühendus Räätsale koos imiteeritud motiivide ja mänguvõtetega on siiski vaid üheksas remark. Nii mõnegi osa aluseks on olnud küsimus, kui vähesest materjalist piisab ühe miniatuuri loomiseks, kui su kasutuses on kaks nii palju võimaldavat pilli ja suurepärased mängijad. Duo Eva Lotta Lepp ja Liisa-Maria Marrandi on Ebe Münteli juhendamisel tegutsenud kaks aastat ning esinenud selle aja jooksul juba nii Eestis kui Soomes, omaette ja orkestri solistidena.

Adena Antoni “Ääremärkused” on loodud tänavu varakevadel noore autori esimese tõsisema pöördumisena klaverimuusika poole. Et tegu on koolitööga, tõukus teos õpetaja Alleri soovitusest lähtuda kas või veidi Räätsa “Marginaalide” vaimust, lisades sellele muidugi ka enda isikupära. Iga osa selles tsüklis kujutab üht emotsiooni, moodustades tervikuna tasakaaluka sümmeetrilise jada: rahu, närvilisus, armumine, viha ja lootus. Oskar Daniel Telgmaa ja Anu Sihvi ansambel alustas tegevust käesoleval õppeaastal. Noori pianiste juhendab Tanel Joamets

Jaan Räätsa “Marginaalid” on valminud 1982. aastal ning nende esmaesitajaks olid Toivo Peäske ja Nata-Ly Sakkos. See tsükkel peegeldab ühe varase näitena eesti muusikasse jõudnud minimalismi ja seisundimuusika mõjusid. Osad on väga lakoonilised ja kontrastsed. Leidub ehträätsalikke nurgelisi meloodiaid, nukrat lüürikat, tüüpmotiivide kordumist, ranget kvadraatsust ja uljaid klastreid, kuid sinna kõrvale ka laene romantilisest klaveriliteratuurist, uusbaroksest ostinaatsusest ja omaaegsest popmuusikastki. Autor peab seda tsüklit enda üheks õnnestunumaks klaveriteoseks. Olgu nende tänane ettekanne osaks Räätsa 85. sünnipäeva tähistamise reas.

Kontserdid

Telli uudisvoog »