Kadri-Ann Sumera (klaver) T 2. detsember 2014 kell 19 Tartu Ülikooli aula

Kadri-Ann Sumera (klaver)
Pilet 7.- / 4.-

Kava: Beethoven - Sonaadid nr. 4 Es-duur ja nr. 30 E-duur, Variatsioonid F-duur op. 34
Korngold - Valik palu
Scarlatti - Valik sonaate

Beethoveni 32 klaverisonaati kuuluvad klaveriliteratuuri tuntuimate teoste hulka. Siinses kavas on üks varane ja üks hiline sonaat, mõlemad omaette verstapostid. Neljaosaline Sonaat Es-duur op.7 kannab õigustatult alapealkirja “Suur sonaat” - Beethoveni sonaatide seas on see üks mahukamaid. Esimesele, nooruslikult hoogsale ja heatujulisele osale järgneb üks kaunimaid Beethoveni Adagiosid – pühalik ja helisevat vaikust täis. Kolmas ja neljas osa on üsna maheda ja helge loomuga, kuigi mõlemas on Beethovenile omaselt tuhisevalt sünge ja virtuoosne vahelõik. Hilisloomingusse kuuluv Sonaat E-duur op. 109 on üks erilisemaid teoseid autori sulest - justkui lepitus kõige valusaga, mis elus ette võib tulla. See muusika mõjub kui tagasivaade elatud elu rõõmudele ja valudele ning kulmineerub trillerdavas elujaatuses.

Lisaks kõlavad kontserdil Beethoveni sulest Variatsioonid F-duur op. 34. Klassikaliste variatsioonitsüklite seas on see teos üsna ebatavaline. Iga variatsioon on justkui omaette viimistletud ja lõpetatud pildike eri karakteris, eri helistikus, eri taktimõõdus – justkui rännak vaheldusrikkas maastikus.

Aastatel 1909-10 kirjutas 13-aastane Korngold terve hulga klaveriteoseid. Autori vanust tema helikeel ei reeda - ta on ülimalt asjatundlik ja julge, kasutades keerulisi kromatisme ja ootamatuid harmooniakäände. Helilooja eale vihjab vast ehk noorele inimesele omane müstikahõng ja tumedate toonide lembus. Teise Klaverisonaadi aeglane osa oma sugestiivsuse ja plahvatuslikkude tõusudega on igal juhul ainukordne ja meeldejääv muusika. Lisaks kõlavad kaks fantaasiarikast karakterpala värvikast tsüklist “Muinasjutupildid”.

Meeleoluka vahepalana kõlavad viis sonaati tulise barokimeistri Domenico Scarlatti sulest. Autori fantaasia leidlikkus, kujundite siirus, rõõm virtuoossest mänglevusest ja lõunamaine temperament teevad tema teostest tõeliselt nauditava kuulamiselamuse.


Kontserdid

Telli uudisvoog »