Hendrik Krumm

Eesti kõigi aegade üks silmapaistvam laulja - ooperitenor Hendrik Krumm - oli pärit Saaremaalt, sündinud Leisi vallas. Leisi keskkooli, Tallinna Muusikakooli ja Tallinna Riikliku Konservatooriumi kaudu kujunes temast rahvusvahelise tasemega tenor nii ooperiteatris kui vokaalsümfoonilistes suurvormides kontserdilaval. Konservatooriumist on pärit tema parim lauljakool professor Aleksander Arderi klassist.

Hendrik Krumm oli üks väheseid, kes suutis end kinnises Nõukogude Liidus vene lauljate kõrvalt Milano La Scala laulukooli õppima ning välismaa lavadele laulma saada. Ta oli ka kõrgelt hinnatud ja oodatud Moskva Suure Teatri laval, esines seal külalissolistina, samuti teistes ooperiteatrites ning Tallinnas sagedasti välismaa kuulsate lauljate võrdväärse partnerina. Ta on esinenud ka Soomes, Ungaris, Poolas, Itaalias, Jugoslaavias, Rootsis, Jaapanis, Kanadas ja USAs. Aastast 1976 oli ka Konservatooriumis õppejõuna ametis, aastast 1985 dotsent.

Krumm oli Estonia teatri solist aastast 1961 kuni oma elu lõpuni 1989. aastal. Tema repertuaari kogunes selle aja jooksul poolsada juhtivat tenorirolli eeskätt klassikalistest ooperitest. Noor silmapaistev tenor sai solististaatuse meie esindusteatris juba konservatooriumi IV kursuse üliõpilasena. Nõukogude Liidu rahvakunstniku tiitli pälvis ta aastal 1980.

Maailmaklassika ning tipptenorite hiilgerepertuaari kõrval püüdis Hendrik Krumm igal võimalusel ka eesti muusikat tutvustada.

Aastast 1995 hakati Saaremaal välja andma H. Krummi nimelist kultuuripreemiat, alates aastast 2005 korraldatakse Kuressaare Ooperipäevadel tema nimelist noorte lauljate võistlust.