Ellerino

Heino Elleri nimelise Tartu Muusikakooli vanamuusikaansambel Ellerino hakkas õpetaja Anneli Kuuse juhendamisel tegutsema 2000. aastal. Algkoosseisu kuulusid Kaur Kohv, Sander Tamm, Lauri Läänelaid, Annaliisa Lepik, Eeva-Liisa Rahusoo ja Karl Markus Kohv – neid tollal 8-9 aastasi noori muusikuid võib nimetada ansambli asutajaliikmeiks. Esimene suurem ülesastumine oli Andres Mustoneni korraldatud rahvusvahelisel barokkmuusika festivalil Tallinnas Mustpeade Majas samal aastal, kuhu oli kutsutud esinema kuus lasteansamblit Eesti erinevatest muusikakoolidest. Järgnesid esinemised ja osavõtud festivalidest, konkurssidest ja erinevatest pidustustest. Kõige sagedasemaks külaliseks on ansambel olnud Viljandi Vanamuusikafestivalil, kus on osaletud alates sellest ajast, kui lasteorkester Neeme Punderi juhatusel on Viljandis tegutsenud. Ugala teatris on ettekandele tulnud „Lillede Mask“ (2004), „Taanieli Mäng“ (2005), „Peregrinus“ (2008), „Bastien ja Bastienne“ (2007), „Parnass“ (2009) jt. Ellerino on ka iga-aastane esineja Tartu hansapäevadel – linna suve suursündmusel.

Osavõtt suurematest rahvusvahelistest festivalidest:

2002 – Nižni-Novgorodi rahvusvaheline vanamuusika festival Venemaal (Sorose fondi toetusel);

2003 – Engelskircheni linnas Saksamaal (ansambel saavutas II koha);

2004 – esinemine 17.-20.juunil Turus rahvusvahelistel hansapäevadel Soomes (osalemine Tartu kultuurigrupi koosseisus);

2004 – SONBU festival Utrechtis Hollandis (ansambel saavutas nooremas kategoorias I koha; solistide kategoorias saavutas Kaur Kohv II koha);

2006 – 1.-6. novembril osales Ellerino Euroopa plokkflöödifestivalil Feldkirche linnas Austrias. Samas toimus ka Euroopa ERTA kongress, kus üheks noorteparlamendi liikmeks oli ka Sander Tamm – Elleri kooli plokkflöödimängija.

Ellerino teeb tihedat koostööd mitmete Eestis tegutsevate plokkflöödiansamblitega – mh on toimunud külaskäigud Pärnusse ja Kuressaarde, kus vanamuusikaga tegelemine on eriti aktiivne. 2008. aasta 5. detsembril esines Ellerino Kuressaare piiskopilinnuse kapiitlisaalis ansambli RONDO 13. tegevusaastat tähistaval sünnipäevakontserdil (koosseisus Mari Visnapuu – torupill, iiri vile, rütmipillid, klahvpillid; Sien Wynants – viiul, rütmipillid; Kaisa Vaagen – viiul, rütmipillid; Sander Tamm – plokkflöödid). Traditsiooniks on kujunenud advendikontserdid Tartu Botaanikaaias, kevadkontserdid lasteaedades ja koolides.

Ellerino koosseis muutub aastate lõikes – ühed lõpetavad ja uued alustavad. Praeguses koosseisus mängivad Kelly Saame, Karl-Madis Pennar, Merilin Teppo, vahel teevad kaasa ka Sander Tamm ja Lauri Läänelaid algkoosseisust. 10 aasta jooksul on ansamblis mänginud ligi 20 noort muusikut. Mitmed varasemad ansambliliikmed jätkavad muusikaõpinguid: Karl Markus Kohv Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemias, Mari Visnapuu EMTAs, Tõnis Kuusk G. Otsa nim. Tallinna Muusikakoolis ja Sander Tamm Otsa koolis.

12. veebruaril 2010 tähistas ansambel Ellerino oma 10. juubelit.

Praegu ootab ansambel Ellerino uut pealekasvu. Vanad olijad on juba saanud professionaalseteks tegijateks, aga viimane lend - Merilin Teppo ja Karl Madis Pennar on koolist lahkunud. Ansambli tugisambad on Mette Mari Kaljas ja Riinu Liis Lajal. Väikesed mängijad koguvad veel oskusi pillimänguks.

Hoogu on võtmas aga hoopis noorteosakonna flöödiansambel koos tublide mängijatega - Helena Maarja Tarro, Eliise Marta Einpaul, Helena Saks, Rebecca Kodusaar, Gloria V. Jörberg, Otto Nõmm, Lulu Vase, Susanna Mõtsmees, Sigrid Tomson, Leen Altmets.

Noorteosakonna flöödiansambli tegemistest saad lugeda noorteosakonna rubriigist noorteosakonna puhkpillimängijate tegemised >>

Fotogalerii Ellerino 10. juubeli kontserdist
Vanamuusikaansambel Ellerino, juhendaja Anneli Kuusk