Mônica Passosi ja Hervé Morisot' meistrikursus rütmimuusikutele

28. ja 29. aprill 2011

Kursuse pealkiri "Rütmimuusiku loovus ansamblis"

Kursust viisid läbi Brasiilia päritolu laulja Mônica Passos ja kitarrimängija Hervé Morisot Prantsusmaalt.

28.04 kell 11.00 Monica Passosi meistriklass

29.04 kell 10.00 Herve Morisot' meistriklass

29. aprillil kell 21 annavad Mônica Passos ja Hervé Morisot ka kontserdi Athena keskuse pööningusaalis.

Sao Paulost pärit  Mônica Passos asus Pariisi elama 1980. aastal. Laulja ja heliloojana annab ta oma hääle jazzi ja Brasiilia muusika piirimail uitava improvisatsiooni käsutusse.

”Üks kaunemaid hääli tänapäeval! Monica on väga teadlik ja intelligentne ning omab suurt empaativõimet kogu maailma suhtes. Tõsi see on - tema hääl on maailm, mis summeerub tema Brasiilia päritolus, mille ta paneb elama tänases hetkes oma kohalolekuga. See pole ebarealistilik hiilgus, see on seesmine punakas hõõgus, nagu kodu, kus same end soojendada.” (Jazzman, muusikaajakirjanik François Lacharme)

Ülikülluslikult ja samas salvavalt toob ta välja oma hääle trump-kaardi, milleks on rikkalik, tugev ja loomulik artistlik elegants. Lauljatar tunneb end vabalt ka kõige keerukamates meloodiates, murdes jää esimese oktaavi ületamisega.

”Täiesti klassifitseerimatu lauljana sisaldub tema esituses alati üllatusmomente. Lauljatari piiramatu loominguline uudishimu avaldub samaaegsetes viidetes Sergent Pepperile, The Beatles´ile, Bossa Novale, Janis Joplinile ja Ella Fitzgeraldile. Tema loomingu vürtsiks on liikumine maailmamuusika suunas, mis võimaldab tal avastada uudseid elemente ja samas väljenduda vaid talle ainuomasel viisil.“ (Le Monde)

Lauljatar on pärjatud traditsioonilise maailmamuusika kategoorias "Django d' Or" auhinnaga (2005). Sensuaalse ja võimsa häälega diiva esinemine on kui kütkestav
kunstipärane jutustus, milles seguneb ülevoolav elujõud ja võluv kohalolek. See jutustus annab entusiastliku ja ekstravertse visiooni tema maa muusika mitmekesisusest.

Detsembris 2010 kaalutles prantsuse jazz ajakirjandus tema kandidatuuri kogumikus, kus märgiti ära 101 andekaimat lauljat jazzi 1. sajandil ("LES CHANTEUSES").

Hervé Morisot alustas kitarri- ja klaveriõpingutega 7. aastaselt. Peagi lõpetas ta muusikatundides osalemise ning jätkab õpinguid iseseisvalt, samuti alustas komponeerimisega. Ta avas oma meeled  pop- ja rokkmuusikale, brasiilia muusikale ning džässile.
Aastal 2000 asus Hervé Morisot elama Pariisi, kus esines paljude maailmamuusikat viljelevate muusikutega – valdavalt brasiillastega, aga ka mustlastega ja magribi lauljatega.
Hervé Morisot on osalenud paljudel maailmamuusika festivalidel Prantsusmaal, Marokos, Alžeerias, Rumeenias, Tšehhi Vabariigis, Itaalias. Tänaseks on Morisot’st kujunenud nõutud ansamblipartner - ta teeb kaasa paljudes džässansamblites duetist big bandini.
Improviseerijana on ta arendanud „muusikalist keelt“, mis baseerub meloodial ja inspiratsioonil, aga ka ansamblipartnerite vastastikusel koosmõjul, väga oluline roll on Morisot’ sünnipäraselt heal kuulmisel.
Morisot on ka aktiivne helilooja, kelle looming hõlmab maailmamuusikast inspireeritud instrumentaaldžässi ja vokaalmuusikat. Pole vahet, kas ta improviseerib või mängib omaloodud muusikat – mõlemal juhul nõutab ta süvenenud originaalsust ja musikaalsust.